Foça plajları Kurban Bayramı'nda doldu taştı Foça plajları Kurban Bayramı'nda doldu taştı

Çevre bilincini artırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen dip temizliğinde denizden ilginç atıklar çıktı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında İzmir Körfezi'nin Cumhuriyet Meydanı kısmında dip temizliği yaptı. Su Altı Arama Kurtarma ekibinden 6 dalgıcın yaklaşık bir saat süren çalışmaları sonucunda denizden cam ve plastik şişelerin yanı sıra trafik dubası, sepet, cep telefonu gibi birçok atık çıktı. Bu ilginç atıklar görenleri hayrete düşürdü.

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; İzmir Büyükşehir Belediyesi Deniz Koruma Şube Müdürlüğü Bölge Sorumlusu Saygın Yörük, “İnciraltı’ndan Mavişehir’e kadar olan iç Körfez’de hem denizden hem karadan düzenli olarak temizlik çalışması yapıyoruz. Yılda ortalama bin ton katı atık çıkıyor. Bu atıklar doğada kolay kolay kaybolmuyor. Plastik atıkların üretilmesi saniyeler, kullanılması dakikalar, doğada kaybolması yüzyıllar hatta bin yıllar alabiliyor. Cam şişeler doğada 4 bin yıl kalıyor. Oysa bunların geri dönüşümünü sağlamak mümkün. Bu nedenle mavi Körfez, mavi yarınlar için denizimizi ve çevremizi koruyalım” dedi.

Bireysel Önlem Kirliliği Azaltıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Su Altı Arama Kurtarma Ekip Amiri Erman Karademir de atıkların insan eliyle Körfez’e ulaştığını belirtti. Yaptıkları çalışmada denize ait olmayan nesneleri suyun altından çıkardıklarına dikkat çeken Erman Karademir, şunları söyledi: “Cam şişeleri, sepet, kova, telefon, kıyafet gibi birçok atık çıktı. Bunların yeri denizin altı değil, geri dönüşüm kutuları. Bu tür atıklar istilacı türlerin yerleşmesine ve denizin doğal dengesinin bozulmasına da neden oluyor. Vatandaşlarımızdan bu konuda daha duyarlı olmalarını rica ediyoruz. Bireysel olarak kirliliğin önüne geçersek daha temiz bir dünyada yaşarız.”

Atıklar, belediye ekipleri tarafından toplanarak geri dönüşümü sağlanmak üzere tesislere yönlendirildi.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan