İzmir Ekonomi Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı Mezuniyet Törenleri, kampüs içindeki amfitiyatroda gerçekleştirildi. Bu yılki mezuniyet törenleri, her fakülte ve yüksekokul için ayrı ayrı düzenlenerek 5 güne bölündü. Bu sayede, sahnede daha uzun süre kalma fırsatı bulan gençler, davetlilerden büyük alkış aldı.

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Mesajına ailelere teşekkür ederek başlayan Başkan Özgener, “Bu törenimizde, sadece öğrencilerimiz değil, aynı zamanda değerli ailelerimiz de mezun oluyor. Üzerine titreyerek sevgiyle, büyük hayallerle büyüttüğünüz çocuklarınızla ne kadar iftihar etseniz az. Böylesine değerli, başarılı gençleri yetiştirdiğiniz için siz değerli ailelerimizi tebrik ediyor, biricik evlatlarınızı bize emanet ederek üniversitemize ve bizlere duyduğunuz güven için de ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

'Mezuniyet Bir Ayrılık Değil'

Geleceğe bırakılacak en değerli mirasın gençler olduğuna dikkat çeken Başkan Özgener, mezunlara önemli mesajlar vererek, “Bugünkü mezuniyet, asla bir ayrılık değil. Sizler, İzmir Ekonomi Üniversitesi Ailesi’nin vazgeçilmez bir ferdi, önemli bir değerisiniz. Bu kapıdan çıkarken asla unutmayın ki, burası sizin yuvanız ve bizler de sizin her daim destekçiniz olacağız. Üniversiteden mezun olmak, yıllardır hayalini kurduğunuz bir andı. Çalıştınız, zorlukları aştınız, emek verdiniz ve bu başarıyı sonuna kadar hak ettiniz. Şimdi sıra; akademik başarınızı iş hayatına taşımaya, kariyer yolculuğunda basamakları emin adımlarla çıkarak hedeflerinize ulaşmaya geldi. İnanıyorum ki sizler, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden giderek ülkemizi daha ileri bir noktaya taşımak için tüm gücünüzle çalışacaksınız. Bu kampüste yetişen aydınlık, modern, nitelikli, ülkesini seven, değerlerine sıkı sıkıya bağlı gençler olarak, çok büyük başarılara imza atarak bizleri daha da gururlandıracaksınız” ifadelerini kullandı.

Lezzet Durağımız: Türkiye Baharatları Dünyayı Fethediyor! Lezzet Durağımız: Türkiye Baharatları Dünyayı Fethediyor!

'Öykümüz İnsanlığın Geleceğini İçin Büyük Umut'

İEÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Hakan Abacıoğlu, eğitimin bireyleri ve yaşamı dönüştürdüğünü belirterek mezuniyet törenlerinin ise bu dönüşümün kutlaması olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Abacıoğlu, “Burada öğrendikleriniz, insanlığın sınırsız merakı ve bilgi arayışının bir öyküsüdür. Bu öykü, binlerce yıldır yazılıyor. Umuyor ve diliyorum ki, önümüzdeki binlerce yıl boyunca da yazılmaya devam etsin. Öykümüz insanlığın geleceği ve sürdürülebilir bir yaşam için en büyük umut. Sürdürülebilir bir yaşam için dönüşmek zorundayız. Her dönüşüm, liderliğe gerek duyar. Sizler, bu toplumun en eğitimli ve donanımlı bireyleri olarak bu dönüşüme liderlik etmek durumundasınız. Açıkçası, bunun bir tercih olmaktan çok ahlaki bir görev ve zorunluluk olduğunu düşünüyorum” dedi.

'Aldığınız Eğitime ve Sahip Olduğunuz Değerlere Güvenin'

Prof. Dr. Abacıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kendinize, aldığınız eğitime ve sahip olduğunuz değerlere güvenin. Türkiye’nin en yenilikçi üniversiteleri arasında ilk 3’te; sürdürülebilir kalkınma hedeflerine yönelik nitelikli eğitimde ise tüm dünyada ilk 200 üniversite arasında yer alıyoruz. Mensubu olmaktan gurur duyacağınız bir üniversiteden mezun oluyorsunuz. Mezuniyet törenleri ortak bir başarının ve gururun kutlanmasıdır. Kutluyorum. Sözlerimi bitirirken Ata’mızın bir sözüne atıf yapmak istiyorum: ‘Bu millete gideceği yolu gösterirken dünyanın her türlü biliminden, buluşlarından, ilerlemesinden yararlanalım, ancak unutmayalım ki, asıl temeli kendi içimizden çıkarmak zorundayız.’ Sevgili gençler, temel sizlersiniz. Yolunuz bilgi, bilgelik ve sevgiyle aydınlık ve açık olsun.”

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay
 

Editör: Erdoğan Kan