Dünya Robot Olimpiyatı (WRO) Uluslararası Finali 28-30 Kasım 2024 tarihleri arasında İzmir'de gerçekleşecek. WRO Uluslararası Finali, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZFAŞ ve Bilim Kahramanları Derneği iş birliğinde organize edilecek.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, "Dünyanın geleceği, çocuklarımızın bilimle teması için çok önemli bir etkinlik. Bunun bir parçası olmaktan mutluyuz. İzmir'imize gelen katılımcıları en iyi şekilde ağırlayacağız" dedi. 

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Dünyada robotiğe meraklı çocukları 28-30 Kasım 2024 tarihlerinde İzmir'de buluşturacak Dünya Robot Olimpiyatı (World Robot Olympiad-WRO) Uluslararası Finali, Kültürpark İzmir Sanat'ta yapılan basın toplantısı ile tanıtıldı. Her sene farklı bir ülkenin ev sahipliğinde gerçekleşen Dünya Robot Olimpiyatları, bu yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZFAŞ ve Bilim Kahramanları Derneği iş birliğinde yapılacak ve 3 bini aşkın katılımcıyı İzmir'de buluşturacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay'ın ev sahipliğinde yapılan toplantıya; CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Suat Özçağdaş, Bilim Kahramanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir, WRO Türkiye Genel Koordinatörü Fatma Bezek, İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi Başkan Vekili Altan İnanç ve basın mensupları katıldı. Konuşmacılar toplantının sonunda, 2023 yılının Kasım ayında Panama'da Panama First Lady’si Yazmin Colón de Cortizo himayesinde gerçekleştirilen uluslararası finalin kapanış töreninde alınan WRO bayrağı ile poz verdi.

"İzmir'imizi Tanıtmak İçin Önemli Bir Vesile Olacak"

Finali İzmir'de yapmaktan gurur duyduklarını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “İzmir'i; aydınlık yüzüyle, bilime, sanata, eğitime açık insanlarıyla, kültürüyle, dünyaya kendini anlatabilen bir şehir olarak tanıtmaya çalışıyoruz. Yapmamız gereken çok iş var; ama bu tür organizasyonlar da uluslararası tanınırlığımızı doğal yollardan artıracak organizasyonlar. Dünyanın çok farklı yerlerinden 3 bin 500 civarında katılımcı bekleniyor. O tarihlerde şehrimizi tanıtacak organizasyonlar da bu etkinliğe eşlik edecek ve İzmir'imizi tanıtmak için önemli bir vesile olacak” diyerek anlattı.

“Bunun Bir Parçası Olmaktan Mutluyuz”

Çeşme'de bayram yoğunluğunda huzur ve güven için 500'den fazla personel görevde Çeşme'de bayram yoğunluğunda huzur ve güven için 500'den fazla personel görevde

Etkinlik için İzmir'e gelenleri en iyi şekilde ağırlayacaklarını belirten Başkan Tugay, “Yapılmaya çalışılanın ne kadar önemli bir eğitim çalışması olduğunu hatırlamak gerek. Teması 'Earth Allies'. Dünyanın iyiliği için hep beraber çalışma anlayışı, ben öyle anlıyorum. İnsanların erişemediği alanlarda robot teknolojisini nasıl kullanabiliriz üzerine çalışılmasını sağlamak ve yarışmayla da bunu daha ileriye götürmeye çalışmak. Dünyamızın geleceği, çocuklarımızın gelecekte dünyanın sorunlarını çözmek için çalışmak zorunda olduklarını fark etmeleri, bilimle temas etmeleri için çok önemli bir etkinlik. Bunun bir parçası olmaktan mutluyuz. Üzerimize düşeni yapacağız. İzmir'imize gelen katılımcıları en iyi şekilde ağırlayacağız. Tarihiyle, kültürüyle, doğasıyla İzmir ile yakın tanışıklık içinde ülkelerine dönmelerini sağlayacağız” şeklinde konuştu.

'Şimdiden Heyecanlıyım'

Bilim Kahramanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir de, “Çok heyecanlıyız. Geçen kasım ayında Panama'da, Panama First Lady’si Yazmin Colon de Cortizo himayesinde gerçekleşen WRO 2023 Panama Uluslararası Finalinde WRO Dünya Robot Olimpiyatı bayrağını 2024 finali için ülkemize getirme gururunu yaşadık. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZFAŞ'ın katkılarıyla yaptığımız girişimin ülkemiz için de oldukça önemli bir kapıyı araladığını düşünüyoruz. 90 ülkeden programa katılan takımlar bizim rehberliğimizde 'Earth Allies' temasıyla robotik çözümler geliştirmek ve doğa ile uyum içinde yaşamanın yollarını keşfetmek üzerine çalışmaya başladılar. Katılımcılar bu sezon iki sorunun cevabını arayacaklar; robotlar doğanın tehlikeli ya da zorlayıcı olduğu yerlerde bize nasıl yardımcı olabilirler ve kısıtlı kaynakların daha verimli kullanılması için bize yol göstermeleri mümkün müdür? Katılımcıların geliştireceği fikirler için bilim insanı olarak şimdiden heyecanlıyım” şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan