İzmir Büyükşehir Belediyesi, çevre dostu uygulamalarına bir yenisini daha ekledi. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, Buz Sporları Salonu ve Buca Sosyal Yaşam Kampüsü, TS EN ISO 50001: 2018 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi almaya hak kazandı. Bu belgeyle, Büyükşehir Belediyesi, binalarında enerji yönetim sistemine geçerek enerji verimliliği çalışmalarıyla öncü bir rol üstleniyor.

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından yürütülen belgelendirme tetkik sürecini başarıyla tamamlayan tesisler, Ege Bölge Koordinatörü Hakan Ozan tarafından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay'a teslim edilen sertifika ile enerji tasarrufu konusunda da önemli bir adım atmış oldu.

Selçuk ve Büyükşehir iş birliğiyle sokaklar pırıl pırıl oldu Selçuk ve Büyükşehir iş birliğiyle sokaklar pırıl pırıl oldu

'Enerji Verimliliği Önceliğimiz'

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Başkan Tugay, yenilenebilir enerji yatırımlarına yeni dönemde öncelik vereceklerini vurgulayarak, “Enerji verimliliğinin belediyenin tüm birimlerinde sağlanması son derece önemli. Diğer binalarımız için de enerji yönetim sistemi belgesi alacağız. Yenilenebilir enerji ve atık yönetimi ile ilgili de birçok projemiz var. Bu alanda İzmir'i daha üst seviyelere taşıyacak çalışmalarımız olacak” dedi.

İş Birliğimiz Mutluluk Verici

TSE Ege Bölge Koordinatörü Hakan Ozan ise İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yürüttükleri bu çalışmanın önemine değindi. Bu yatırımların devam edecek olmasından duyduğu mutluluğu dile getiren Ozan, Başkan Tugay'a dünyada bugünkü anlamda ilk standardı hazırlayıp yürürlüğe koyan (Kanunname-i İhtisab-ı Bursa) Sultan 2. Bayezid Han'ın rölyefini ve TSE bayrağını takdim etti.

Hedef Sürdürülebilir Çevre

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi ile enerji tüketimlerinin düzenli izlenmesi ile takip edilmesi, kayıt altına alınması, tüketimi azaltmak için tasarruf yöntemlerinin araştırılması sağlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, enerji yönetimi konusunda 16 organize sanayi bölgesine sahip kentte birçok firmaya ve enerji tüketimi yüksek binalara bu çalışma ile örnek teşkil etmeyi hedefliyor.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir 

Editör: Erdoğan Kan