İzmir Büyükşehir Belediyesi, Robot El Derneği ile imzaladığı protokolle, parmak ve el deformasyonu yaşayan 5 yaş üstü çocuklara 3 boyutlu yazıcılar ile mekanik el üretecek. Bu anlamlı iş birliği, depremden etkilenen çocuklara da umut ışığı olacak.

Duygulandıran İş Birliği

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; İzmir Büyükşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı Arge İnovasyon Şube Müdürlüğü bünyesinde bulunan FabrikaLab’da yürütülecek çalışmaların çok anlamlı olduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Yıldırım, “Bu iş birliğinin nihai hedefine baktığımız zaman duygulandıran, insanı derinden etkileyen bir süreci var. Çok kıymetli bir çalışma. Bu aşamaya gelmesi de mutluluk verici. Katkılarınız ve çabalarınız için çok teşekkür ediyorum. Biz bu tür işbirliklerini geliştirmeyi isteriz. Belediye Başkanımız Dr. Cemil Tugay hem halk hem de toplum sağlığı konularını çok önemsiyor” dedi.

İlk Protokol İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Yapıldı

İlk kez bir belediye ile iş birliği protokolü imzalayan Robot El Derneği Başkanı Serdar Okumuş ise verilen destekten dolayı teşekkür etti. Okumuş, “Bu çalışma birçok insana umut olacak. Özellikle 6 Şubat depreminin ardından bu sorun daha da büyüdü. Hepimiz el ele vererek bu soruna çözüm üretmeliyiz” diye konuştu.

Çocukların Hayatını Kolaylaştıracak

Protokol kapsamında el ve parmak ihtiyacı duyan 5 yaş üstü çocuklar için 3 boyutlu yazıcılarla kişiye özel mekanik el üretimi sağlanacak. Tıbbi cihaz olmayan, protez yerine geçmeyen bu mekanik eller çocukların hayatını kolaylaştıracak. Temel kavrama hareketini yapan mekanik eller, çocukların kendi kendine yeterliliklerini ve günlük yaşamda bağımsız hareket etme kabiliyetlerini desteklemek amacıyla tasarlandı. Bu mekanik cihazlar, çocukların etkileşim ve oyun gibi aktivitelerde kullanmaları için geliştirildi. Böylece bireyler sosyal ve duygusal deneyimlerini zenginleştirebilecek. Sadece kavrama hareketi bile bisiklete binen, top oynayan çocukların hayatında fark oluşturacak.

Tekstil ve moda sektöründe heyecan artıyor: Üç fuar aynı anda İzmir'de! Tekstil ve moda sektöründe heyecan artıyor: Üç fuar aynı anda İzmir'de!

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan