Yalı Çapkını dizisinde veda! Orhan'ın ölümü seyircileri derinden yıktı Yalı Çapkını dizisinde veda! Orhan'ın ölümü seyircileri derinden yıktı

İzmir'de beş yıldan fazla bir süredir böbrek yetmezliğiyle mücadele eden 32 yaşındaki Ferhat Akın, İzmir Ekonomi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde gerçekleştirilen kadavradan alınan böbrek nakli sayesinde sağlığına kavuştu. Operasyonu gerçekleştiren İzmir Ekonomi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi ekibi, Ferhat Akın'ın ilk kontrolüne katıldı. Artık bir makineye bağlı kalmadan yaşadığı için büyük bir sevinç yaşadığını belirten uzman ekip, 'Bu başarılı operasyon, hastanemizin uzman personeli ve modern tıbbi imkanları ile gerçekleştirildi ve Ferhat Akın gibi diyaliz hastalarına umut olmaya devam ediyor' ifadelerini kullandı. 

'Eskiden Televizyon Dahi İzleyemiyordum'

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Eskiden diyaliz makinesine bağlı kaldığı için akşamları televizyon dahi izleyemediğini, dışarıya çıkamadığını ve adeta makineye birleşik yaşadığını ifade eden Ferhat Akın, “Annem, babam, amcam yengem, halalarım, dayılarım kısacası ailemin hemen hemen tüm üyeleri diyaliz hastalığına sahip. Ben de yaklaşık 5 yıldır ‘Periton Diyaliz’ tedavisi görüyordum. Elektrik işiyle uğraştığım için şantiyede çalışıyordum. Benim için çok zor bir süreçti. Günde 10 saat makineye bağlı kalmak zorundaydım. Akşamları dışarıya çıkamaz, televizyon bile izleyemez duruma geldim. Bir şeye bağlı kalmak ve ona göre yaşamak çok zor bir durum” diye konuştu.

'Her Bağışlanan Organ Bir Kişiye Can Oluyor'

Ameliyat sonrası sağlıklı hayatına kavuştuğu için mutluluğunu dile getiren Ferhat Akın, adeta yeniden doğduğunu söyledi. Akın, “Kendimi çok özgür hissediyorum. Artık evimin salonunda oturup, televizyon izleyebiliyorum. Kamp yapmayı çok severim ancak makineden dolayı yapamıyordum. Şimdi en büyük hayalim kamp yapabilmek. Şimdi özgür bir hayatım var. Bana böbrek bağışının yapıldığı kadavra tam 5 kişiye daha şifa oldu. Her bağışlanan organ, bir kişiye can oluyor. Ben yaşadığımı 32 yaşında hissettim” ifadelerini kullandı.

'Ülkemizde Organ Bağışı Sayısı Çok Az'

İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Point Hastanesi Organ Nakli Merkezi hekimlerinden Prof. Dr. Erhan Tatar, “Ferhat Bey’e, hastanemizde beyin ölümü gerçekleşen ve daha önce organlarını bağışlama kararı almış bir hastanın böbreği nakil edildi. Ne yazık ki ülkemizde organ bağışı sayısı çok az. Bu anlamda organ bağışı yapılmasını çok önemsiyoruz. Ferhat Bey, bu organ bağışı sayesinde hayata tutunan hastalarımızdan sadece biri” şeklinde konuştu.

'Organ Bağışı Konusunda Yeterli Bilincimiz Yok'

Türkiye’de organ bağışı bilincinin henüz yeterli seviyede olmadığını söyleyen İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Point Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Ethem Murat Sözbilen, “Ülkemizde organ yetmezliği olan çok hastamız var. Organ nakli için en önemli kaynak, kadavra. Ne yazık ki toplumumuzda organ bağışı konusunda yeterli bilincimiz yok. Bunun için Sağlık Bakanlığı çok yoğun çalışıyor ancak en önemli şey toplumumuzdaki insanların bu anlamda bilinçlendirilmesi” cümlelerini aktardı.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan