İzmir'in ilk, Türkiye'nin ise ikinci betonarme karkas yapısı olma özelliğini taşıyan asırlık tarihi Büyük Kardiçalı Han, depreme dayanıksız olduğu için boşaltılmış, kısa bir süre sonra ise 1 milyar 130 milyon TL’den satışa çıkarılmıştı. Tarihi han şimdi de hırsızların hedefi haline geldi.

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; 40 hissedarı bulunan ve 35 milyon dolar; yani yaklaşık güncel kur ile 1 milyar 130 milyon TL’den satışa çıkarılan han, yine hırsızların hedefi oldu. Kentin en işlek merkezinde bulunan ve derin çatlaklarıyla dikkat çeken tarihi yapıya gelen hırsızlar, balyozlar yardımıyla tuğlaları kırarak içeri girdi. Hanın içerisinde kalan bazı eşyalarında çalındığı tahmin edilirken, açık kalan delik ise kapatılmayarak sadece tahta bir kapı ile örtüldü. Hırsızlarca daha öncede talan edilen asırlık binaya, “tehlikelidir” yazısının da asıldığı görüldü.

Tarihi Kardiçalı Han’ı, boşaltılmadan önce 40’ın üzerinde iş yerine ev sahipliği yaparak kent ticaretinin asırlık simge yapısı olarak biliniyordu.

Tekstil ve moda sektöründe heyecan artıyor: Üç fuar aynı anda İzmir'de! Tekstil ve moda sektöründe heyecan artıyor: Üç fuar aynı anda İzmir'de!

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay
 

Editör: Erdoğan Kan