İzmir'de 90 Dakika Ücretsiz Aktarma Hayata Geçti! İzmir'de 90 Dakika Ücretsiz Aktarma Hayata Geçti!

Hem yerli hem de yabancı turistler tarafından gözde bir tatil beldesi olan Foça'da, yaz aylarında yoğun talep sezonluk ev kiralarında artışa neden oluyor. Emlakçı Aytaç Candan'ın verdiği bilgilere göre, aylık kiralar 50 bin TL'den başlayıp 150 bin TL'ye kadar çıkabiliyor. Bu da geçen yıla kıyasla yüzde 80'lik bir artış anlamına geliyor.

Kiralama Süresi Kısıtlaması

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; “Özellikle yazlık evlerin yoğun olmasından dolayı sezonluk kiralamalar hareketlenmeye başladı” diyen gayrimenkul danışmanı Aytaç Candan, “Örnek verecek olursam; geçen sene 17 bin 500 TL’ye kiraya verdiğimiz kiralık dairelerden, 2024 yılında 30 bin TL istemekteyiz. Yine başka bir örnek verecek olursam; geçen sene villa olarak kiraladığımız yerlerin aylık kirası 45 bin TL iken, bu sene 80 bin TL oldu. Ortalama olarak yüzde seksen bir fiyat artışı oluştu. Ayıraca buradan ev sahiplerimizi de uyarmak istiyorum, artık 100 gün altı kiralama yapılamıyor” ifadelerini kullandı.

'Emlakçılar Aracılık Yapacak'

Gayrimenkul danışmanı Ender Sındırgılıoğlu ise “Geçen seneden bu yana ciddi fiyat artışı oldu. Geçen yıl 10 bin TL’den verdiğimiz 2+1 dairenin fiyatı şu anda 20 bin TL'den başlıyor. Sezonluk olarak kiraya verdiğimizde aylık kira bedeli 50 bin TL den başlamaktadır. 1 Ocak 2024’ten itibaren geçerli olan kısa dönemli kiralama yönetmeliğine göre 100 gün altında olan kiralamalarda turizm acenteleri aracılık yapmaktadır. 100 gün üstünde olan kiralamalara emlakçılar aracılık yapacak. Kısa dönemli kiralama yapacak vatandaşlarımız Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda kayıt altına almaları gerekmektedir” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan