İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde, İZFAŞ ve İZELMAN A.Ş. stratejik ortaklığında düzenlenen 'Bilim Kahramanları Buluşuyor FIRST LEGO League Challenge' turnuvalarının 20. Sezon Türkiye Finalleri fuarizmir'de gerçekleşti. Ödül töreni ile sonuçlanan etkinlik, 9-16 yaş arası çocuk ve gençlere 'topluma duyarlı bilim insanı ve mühendis olma' fırsatı sunarak dünya genelinde 100'den fazla ülkeden 300 binden fazla çocuğun katılım gösterdiği bir etkinlik haline geldi. Türkiye'de Bilim Kahramanları Derneği'nin 2004-2005 sezonundan itibaren düzenlediği turnuvalara 80 farklı şehirden 38 bin 763 çocuğun katılım sağladığı görüldü. Bu yılki turnuvaların 'Masterpiece' temasıyla gerçekleştiği ve geleceğin bilim insanları ve mühendislerinin yetişmesine katkıda bulunduğu belirtiliyor.

5 Takım Uluslararası Turnuvalara Katılacak

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Bu yıl Şubat ve Mart aylarının hafta sonlarında Ankara, Eskişehir, İstanbul, İzmir ve Mersin’de gerçekleştirilen 16 yerel turnuvada, 54 ilden 468 takımla 5 bini aşkın çocuk ve gence erişildi. Bu turnuvalarda dereceye girenler, Ulusal Turnuva’ya katılmaya hak kazandı. 23 ilden, 648 öğrenci 70 takımla Ulusal Turnuva’ya katılırken öğrenciler, kendilerine ayrılan stantlarda projelerinin tanıtımını yaptı ve robotlarının verilen görevleri yerine getirmesi için yoğun çaba harcadı. Yarışma için jürinin karşısına çıkan küçük bilim kahramanları, kendi ilgi alanlarını ve hobilerini daha fazla insana ulaştırmanın yollarını teknoloji ve sanatı kullanarak buldukları çözüm önerilerini paylaştı. İki günün sonunda düzenlenen ödül töreniyle öğrencilere kupa ve madalyaları verilirken beş takım uluslararası turnuvalara katılma hakkı elde etti.

'Bu Süreçte Öğrendiklerinizin Değeri Paha Biçilmez'

Bilim Kahramanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir, bilimin toplumun her kesimine yayılması, bilim ve bilimle ilgili süreçlerin, bilim insanlarının desteklenmesi için dernek olarak birçok program gerçekleştirdiklerini belirterek, “Amacımız bilimsel düşünce farkındalığın toplumun her kesimine yayılıp teşvik edilmesi için birçok çalışma yapmak, çocuk ve gençlerin erken yaşta bilimle buluşmasını sağlamak. Bu amaçla Türkiye’nin dört bir yanında gönüllüler ile birlikte çalışıyoruz. Bu çalışmaların en uzun soluklusu olan Bilim Kahramanları Buluşuyor FIRST LEGO League Challenge programı. Her yıl siz sevgili öğrencilerimiz, programın odaklandığı global bir temayı keşfediyor, bilim insanları ile araştırma yapıyor, çözümler üzerine düşünüyorsunuz. Ayrıca, okulda gördüğünüz matematik ve fen becerinizle robotik ve kodlama alanında yeni kazanımlar elde ediyorsunuz. Tüm bunları da belki ilk defa tanıştığınız takım arkadaşlarınızla birlikte iş birliği içinde yapıyorsunuz. Bu süreçte öğrendiklerinizin değeri paha biçilmez. Biz, kazandıklarınızı, aramızda gönüllü olarak yer alan onlarca genç sayesinde görebiliyoruz. Keşfetmekten, araştırmaktan, Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere armağan ettiği bilim yolundan asla vazgeçmeyin. Atatürk’ün dediği gibi ‘Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir, fendir’ İyi ki varsınız, iyi ki katıldınız, benim için hepiniz şampiyonsunuz” dedi.

İlk beşe giren ve uluslararası turnuvalara katılmaya hak kazanan takımlar ve okulların listesi şöyle oldu:

Şampiyonluk Ödülü: Exfavilla in Scaena - İzmir TAKEV Ortaokulu
İkincilik Ödülü: Intersectıon Lurenia - İstanbul Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi
Üçüncülük Ödülü: Artıfusion - İzmir Çakabey Lisesi
Dördüncülük Ödülü: Robotürk - İzmir Büyükçiğli Türk Koleji Fen Lisesi
Beşincilik Ödülü: Future Designers - Manisa Salihli Bahçeşehir Koleji Ortaokulu

Metin Akdülger “Sandık Kokusu”ndan vedasıyla ilgili olay iddia! Kavga etmişler Metin Akdülger “Sandık Kokusu”ndan vedasıyla ilgili olay iddia! Kavga etmişler

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan