ODA TV'de tartışma yaratacak bir iddia gündeme geldi: AKP ve Yeniden Refah arasındaki İttifak görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. AKP’nin, Yeniden Refah’ın belediye taleplerini kabul etmemesinin sebebine ise Odatv ulaştı. Kulislerden edinilen bilgiye göre Erdoğan’ın, Erbakan’ı kendisine potansiyel rakip olarak gördüğü öne sürüldü.

AKP’nin Yeniden Refah Partisi’nin taleplerini kabul etmemesi ve taviz göstermemesinin sebepleri kulislerde konuşulmaya devam ediyor.

Odatv’nin kulislerden edindiği bilgilere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeniden Refah Lideri Fatih Erbakan’ı kendisine potansiyel bir rakip olarak görüyor. Bu sebeple, Yeniden Refah'ın belediyeleri kazanması ve başarılı bir yönetim göstermesi sonucu Erbakan'ın güçlenmesini önlemek isteyen Erdoğan, görüşmelerde partisine geri adım attırmadı.

1994 YEREL SEÇİMLERİ AKILLARDA

1994 yerel seçimlerinde büyük bir sürprizle oyunu yüzde 9.33 artıran Prof. Dr. Necmettin Erbakan liderliğindeki Refah Partisi, yüzde 9.80’lik oyunu, yüzde 19.13’e çıkararak üçüncü parti olmuştu.

Refah Partisi, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere dönemin 15 büyükşehrinin 6’sını aldı. O seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan da siyasette yukarı yönlü ivme kazanmaya başladı.

Refah’ın yerel seçimlerdeki yükselişi 1996 yılında yapılan genel seçimlerde de devam etti. Türkiye genelinde oyunu yüzde 4.50 artıran Refah Partisi, yüzde 21.38 ile seçimlerde ipi göğüsleyen parti oldu. Arından ise Tansu Çillerli Doğru Yol Partisi ile koalisyon hükümeti kuruldu.

TERSİNE GÖÇ

Öte yandan AKP’den kopan kişilerin de yoğunluklu olarak Yeniden Refah Partisi’ne geçmesi AKP kulislerinde çokça konuşulan konulardan birisi.

Eski Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 10 Haziran’da AKP’den istifa ederek Yeniden Refah Partisi’ne katılmıştı. Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Kılıç’ın ardından başlayan süreçte çok sayıda eski AKP’li Yeniden Refah Partisi’ne katılım sağladı.

Son olarak yerel seçimler için ittifak görüşmeleri sonlandıktan sonra da AKP’den, Yeniden Refah Partisi’ne katılımlar devam ediyor.

AKP'den istifa eden MKYK Üyesi ve eski Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar’ın Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmasının yanı sıra, Eski AKP Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın, Yeniden Refah Partisi’nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldu. 2019 yerel seçiminde MHP’den aday gösterilen Mehmet Ziya Buyankara’nın da YRP’nin Bingöl adayı olduğu açıklandı.

22 Eylül 2023 tarihinde de Ümraniye Belediyesi’nin AKP’li meclis üyeleri Orçun Şekercioğlu, Osman Affan Özkan ve Mehmet Mantar, partilerinden istifa ederek Yeniden Refah Partisi’ne katılım sağladı.

Son olarak, Adıyaman’da 600 kişi topluca AKP’den istifa ederek Yeniden Refah cephesine katıldı.

AKP KAYBETTİ YENİDEN REFAH LİDER OLDU

Kızılcık Şerbeti'nde 2 veda birden!  Başrol isimler değişiyor! Kızılcık Şerbeti'nde 2 veda birden! Başrol isimler değişiyor!

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2024'ün verilerine göre, Türkiye'deki siyasi partilerin üye sayıları belli oldu. Buna göre AKP 199 bin 76 üye kaybetti.

Öte yandan AKP’deki kayba karşılık, Yeniden Refah Partisi ise yoğun bir ilgi ile en çok üye artışı yapan siyasi parti oldu. Fatih Erbakan'ın partisi 96 bin 376 yeni üye ile 365 bin 767 üyeye sahip oldu.

Kaynak: ODATV.COM - TALHA ÖZMEN

Editör: Sadık Şimşek