Ege Üniversitesi (EÜ) Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulu, Türkiye'nin siber saldırılara karşı uzman yetiştiren dört okulundan biri olarak öne çıkıyor. Yeni dönemde de siber savaşçı adaylarını bekleyen yüksekokul, bilişim sektörüne donanımlı elemanlar kazandırmayı sürdürüyor.

'Nitelikli ve Bilimsel Çalışmalara İmza Atmayı Sürdüreceğiz'

İzmir'de Gümrük Rüşveti Operasyonunda 15 Tutuklama İzmir'de Gümrük Rüşveti Operasyonunda 15 Tutuklama

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre;  Ege Üniversitesi bünyesinde yapay zeka temelli yeni programlar açılacağını söyleyen Rektör Prof. Dr. Budak, '' 'Üniversitemizde ‘Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi’ kuruldu. Fakülte bünyesinde ise ‘Yapay Zekâ ve Makine Öğrenmesi’ lisans programı açılacak. Ayrıca, Otonom Sistemler Teknikerliği, Oyun Geliştirme ve Programlama ile Önyüz Yazılım Geliştirme ön lisans programlarımız da üniversitemizde faaliyete geçecek. Ülkemizin bilim ve teknolojide öncü, tam akredite, öğrenci odaklı, araştırma üniversitesi olarak yapay zekâ, dijitalleşme ve büyük veri alanlarında ileri araştırmalara odaklanarak; yenilikçi, nitelikli akademik ve bilimsel çalışmalara imza atmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

'Nitelikli Dijital Savaşçılar Yetiştirmeyi Amaçlıyoruz'

EÜ Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Murat Kurt, “Ege Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi olmak üzere Türkiye’de dört üniversitede Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulu açıldı. Az ve öz öğrenciyle nitelikli dijital savaşçılar yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Eğitim dilimiz yüzde 30 İngilizce. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi çatısı altında oluşturulan bir program olduğu için yoğun bir staj süreci var. Yapay zekâ uygulamalarının geliştirilmesi ve modellemesi ile C++, Python gibi yazılım dillerinin öğretilmesi ve uzmanlaştırılması konusunda eğitimlerimiz var. Ağ programlarının sistem güvenlik açıklarının bulunup tespit edilmesi ve benzeri uygulamalar yapıyoruz. Hedefimiz Teknopark ile daha fazla iç içe olup öğrencilerin hem stajlarını hem derslerini senkronize şekilde yürütmesini sağlamaktır. Sektörün öğrenciye, öğrencinin de sektöre katkı sağladığı bir model geliştirmeyi hedefliyoruz. Öğrencilerimizin gelişimine katkı sağlayabilmek adına, firmalardaki siber güvenlik uzmanlarının da öğrencilere ders verebilmesi konusunda çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

'En Önemli Kaynağımız Gençlik'

Doç. Dr. Kurt, “En önemli temel kaynaklarımızdan birisi gençliktir. Ama gençliği doğru yönlendirmek gerekmektedir. Bu kapsamda Yükseköğretim Kurulumuzun kararıyla açılan Siber Güvenlik Meslek Yüksekokulları, gençlerin doğru yönlendirilmesi konusunda başarılı bir örnektir. Bizim okulumuz, ön lisans programları arasından ilk 10’da tercih edildi. Bu alanda gösterdiğimiz başarılar diğer programlardan davet almamıza sebep oldu. Yeni dönemde de bu alana ilgi duyan başarılı gençlerimizi okulumuza bekliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay
 

Editör: Haber Merkezi