Ege Üniversitesi Moda ve Tasarım Yüksekokulu'nun düzenlediği "İkinci El Giysilerin İleri Dönüşüm İlkesi Kapsamında Yeniden Hayat Bulması" adlı Öğrenci Proje Sergisi'nin açılışı gerçekleştirildi. Sergi, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 2209A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı kapsamında hazırlandı. Açılışa, proje danışmanı olan Ege Üniversitesi Moda ve Tasarım Yüksekokulu öğretim üyesi Dr. Özlem Kurtoğlu Necef, öğrenciler ve akademisyenler katıldı. Bu etkinlik, ikinci el giysilerin sürdürülebilir moda anlayışıyla nasıl yeniden hayat bulabileceğini göstermesi açısından büyük önem taşıyor.

Tasarımlarıyla Modacılara Örnek Oldular 

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Proje hakkında bilgiler veren Dr. Öğretim Üyesi Necef, “Dört kişilik grubumuzla beraber yürüttüğümüz ve TÜBİTAK 2209 A programı kapsamında gerçekleştirdiğimiz bu sergide, kullanmadığımız atıl durumdaki giysileri ileri dönüşüm ilkesi kapsamında değerlendirerek yeniden hayat verdik. Tasarımcılarımız kullanılmayan ürünleri yeni bir işlemle değer kazandırarak trendlere uygun olarak yeniden tasarladılar. Gerçekleştirilen projede sürdürülebilirlik kapsamında moda endüstrisinde tüketici sonrası atıkların değerlendirilmesi için diğer tasarımcılara da örnek oldular” diye konuştu.

Uluslararası Turan Film Festivali'nde onlarca yerli ve yabancı film yarıştı Uluslararası Turan Film Festivali'nde onlarca yerli ve yabancı film yarıştı

Moda ve Tasarım Yüksekokulu 4’üncü sınıf öğrencisi olan Proje Yürütücüsü Berfin Budak ise “Sergimize katıldığınız için her birinize çok teşekkür ediyorum. Hepimizin farkında olduğu genel bir atık problemi var. Bizler Moda ve Tasarım Yüksekokulu öğrencileri olarak tüketici sonrası oluşan giysi atıklarının değerlendirilmesine özen gösteriyoruz. Tasarımlarımızla da bu mesajı iletmeyi amaçladık” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan