Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) açıkladığı "Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçı Firması Araştırması" sonuçlarına göre Ege Bölgesi, 160 firma ile bu alanda öne çıkan ikinci bölge oldu. Bu sayede Ege Bölgesi, ihracatta güçlü konumunu korumayı başardı.

İzmir, 94 firmayla ilk 1000 ihracatçı listesinde İstanbul'un ardından ikinci sırayı korurken, Manisa 21, Denizli 21, Aydın 8, Balıkesir 8, Kütahya 3, Muğla 3 ve Uşak 2 firma ile listede yer aldı.

'Ege Bölgesi'nin Geldiği Nokta Bizleri Gururlandırıyor' 

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; 2023 yılında ilk 1000 ihracatçı listesinde Ege Bölgesi olarak güçlü konumlarını koruduklarının altını çizen Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Ege Bölgesi, 2023 yılında Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan faaliyet illeri ihracat istatistiklerine göre 42,6 milyar dolarlık ihracata imza attı. Ekonomimizin içinde bulunduğu yüksek enflasyon döneminde, sıkı para ve maliye politikasının yanında, fiyat istikrarının sağlanması ve enflasyonla mücadele için ülkemizin ihtiyaç duyduğu dövizin sağlanması için ihracata her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Kimya, Elektrik-Elektronik, Çelik, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller, Tütün, Yaş Meyve Sebze ve Zeytin ve Zeytinyağı sektörlerinde ihracat şampiyonları Ege Bölgesi’ndeki firmalarımız. Büyük yatırımlarla oluşturulan katma değerle Ege Bölgesi’nin geldiği nokta bizleri gururlandırıyor. 13 TURQUALITY Projesi, 11 UR-GE Projesi, 15 Fuara Milli Katılım Organizasyonu, dünyanın birçok noktasına gerçekleştirdiğimiz sektörel ticaret heyetleri, alım heyetleri, AB Projeleri, Üniversite-Sanayi iş birlikleriyle uluslararası rekabetçiliğimizi geliştirmek için 365 gün 24 saat çalışmaya devam ediyoruz. 2024 yılında ilk 1000 ihracatçı listesinde sayımızı artırmayı hedefliyoruz. Hükümetimizden yeni dönemde rekabetçiliğimizi koruyacak politikalar geliştirmesini bekliyoruz” dedi.

Foça plajları Kurban Bayramı'nda doldu taştı Foça plajları Kurban Bayramı'nda doldu taştı

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan