EFES-2024 Birleşik, Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı'nın son provası olan "halk günü" Seferihisar'da gerçekleşti. Askeri personelin aileleri ve şehit ve gazi yakınları da bu heyecan dolu faaliyete katıldı.

 Kara Bombardımanı ile Başladı

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Kara bombardımanıyla başlayan faaliyet, topçu ve havan atışları ile desteklenen amfibi harekatıyla devam etti. Top ve komuta kontrol araçları havadan taşındı. Senaryo gereği, yaralı personelin helikopter ile seyyar sahra hastanesine tahliyesi yapıldı. Amfibi harekât kapsamında makinalı tüfek ve rpg-7 r/a ile hedefler ateş altına alındı. Amfibi harekâtı destekleyen ateşler kapsamında topçu atışları yapıldı.

MAG’ın Tespit Ettiği Mayın İmha Edildi

Tatbikatta Hava Kuvvetleri hava muharebe devriyesi görevi icra edildi. Mayınlı saha ve tel engellerinden geçit açıldı. Senaryo gereği amfibi hedef sahasındaki muhasım denizaltı tespit edildi. Topçu, keskin nişancı ile amfibi hücum harekâtını destekleyen havan atışları gerçekleştirildi. Mayın Avlama Gemisi (MAG) mayın tespit etti. Otonom sualtı aracı ve mayın harbi dalgıçları ile teşhis edilen mayın imha edildi. Çıkarma harekatında, topçu atışları yapıldı. Ardından taarruz helikopteri hedefleri vurdu. Denizde arama kurtarma ve sıhhi tahliye gerçekleştirildi. Yaralı, denizaltıdan alınıp TCG Anadolu'ya tahliye edildi.

Kritik Hedefler Vuruldu

Tatbikatın ilerleyen aşamasında keşif, gözetleme ve ateş destek unsurları ile taarruz helikopterleri bölgeye intikal etti. Tespit edilen düşman zırhlı araçları imha edilerek tanksavarlar aracılığıyla ateş altına alındı. Muharebe arama kurtarma harekâtı ve hava savunması gerçekleştirildi. Uzman nişancı unsuru tarafından kritik hedefler, başarıyla vuruldu. Akıncı TİHA ve Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) hedeflere atış yaptı. Havadan lojistik ikmal desteği yapıldı. Tanklar bölgeye girerken, tanksavar ile SİHA hedefleri vurdu. Tespit edilen düşman zırhlı araçları imha edilerek tanksavar tarafından atışa alındı.

“Ülkemiz Adına Artı Bir Değer”

Tatbikatın çok başarılı bulduğunu ifade eden Erol Kaya (48), “Tatbikatta özellikle envantere yeni gelen araçların kullanılıyor olması ülkemiz adına artı bir değer. Çok sayıda yabancı personel de birlik bazında tatbikata iştirak ediyor. Bu durum ülkemiz ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin dünyada tanınmasını, dosta güven düşmana korku salan özelliğini gösteriyor. Her geçen dönem tatbikat daha da iyi seviyeye gelmektedir” diye konuştu.

“Çok Gururlandım, Neredeyse Ağlayacaktım”

Tatbikata yörük ekibiyle katılan Hüseyin Topuz (53) da “Tatbikat içimizi açtı. Dosta güven düşmana korku salan bir Türkiye var. İnşallah daha da ileriye gideceğiz. Tatbikatta çok gururlandım, neredeyse ağlayacaktım. Allah birlik beraberlik versin. Tüm aşamalar çok dikkatimi çekti” şeklinde konuştu.

İzmir Dikili'de büyük yangın: Yazlık site tahliye edildi İzmir Dikili'de büyük yangın: Yazlık site tahliye edildi

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay
 

Editör: Erdoğan Kan