Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Karşıyaka Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu'nda düzenlenen programda, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için İzmir’de partisinin belediye başkan adaylarını tanıttı. Özel, 'Anketleri yaptık. Adayların sahada yaptıkları heyecan bugün hayal olarak görülen 30’da 30’u müjdeliyor. Size söz veriyoruz, hiçbir belediyemiz kaybedilme noktasında değil. İzmir’de 30’da 30 yapacağız' dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi sokak hayvanları için harekete geçti: Uyutmak bir seçenek değil, onları ölüme göndermeyelim İzmir Büyükşehir Belediyesi sokak hayvanları için harekete geçti: Uyutmak bir seçenek değil, onları ölüme göndermeyelim

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Bugün CHP’nin sancak gemisindeyiz. Bugün Milli Mücadele'de ilk kurşunun atıldığı yerdeyiz. Bugün kadınlar, gençler için bir padişahın kulu olmaktan çıkıp da bir Cumhuriyet’in onurlu vatandaşları olma erdemine kavuşan en önemli mücadelenin olduğu yerdeyiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın emanet edildiği yerdeyiz. Bugün '2 bin eserim var birisi Cumhuriyet ise diğeri Cumhuriyet Halk Partisi’dir' diyen, kiminin ayrılıp gittiği, kiminin bacasını tüttürdüğü evdeyiz. O evin tapusunun kayıtlı olduğu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün evindeyiz. Şurada doğdum, ilkokul son sınıfta öğretmenim 2 sınava gireceksin dedi. Sınav için formumu doldurdu. Sınavı kazandım ve 10 yaşında Bornova Anadolu Lisesi’ne geldim. Ortaokul, lise, üniversite ve Ege Eczacılıktan sonra askerliğimi de burada yaptım. Boğazımda 7 yıl devlet ekmeğinin geçtiği, hayat arkadaşım ile tanıştığım ve aşık olduğum bu güzel kente bugün genel başkan olarak geldim, bu güzel kentle kucaklaşmanın onurunu, mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

'CHP İzmir’i Devleştirecek, Türkiye’yi de Şaha Kaldıracak'

İzmir’de geçmiş dönem belediye başkanlarına çok şey borçlu olduklarını aktaran Özel, “İl Başkanımız çok güzel bir konuşma yaptı. Biz burada namuslu çalışan ve engellemelere rağmen görev yapan kadın ve gençlik devrimini İzmir ile tanıştıracağız. Bu kenti 1999’dan beri sosyal demokratlar yönetiyor. Bu kente büyük katkılar vermiş İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kredi notları ve büyük projeleriyle sevgili Aziz Kocaoğlu’na, ondan bayrağı devralıp bugüne kadar getirmiş sevgili Tunç Soyer’e çok şey borçluyuz. Önümüzdeki süreçte kampanyadan, AKP tarafından elbette birçok iftira, hakaret sıralanıyor ve devam edecek. Fakat CHP olarak göğsümüz dik, alnımız açık. İzmir bizi biz İzmir’i biliyoruz. Hiç heveslenmesinler. Bugün buraya 30 belediye başkan adayı ve onlarla birlikte bir takım kaptanı çıkacak. Bugün 9 Cumhuriyet kadınıyla karşınızdayız. İzmir belediyelerinde 30 belediye başkan adaylarımızdan tam 12 tanesi 40 yaşının altında İzmir’e emanet olsunlar, İzmir onlara emanet. 32 yaşında gencecik belediye başkan adayını gösteriyorsunuz, karşınıza bir akıl ‘bu yaşta belediye mi yönetir’ diye çıkıyor. 35 yaşında Deniz Baykal Türkiye hazinesini yönettiyse, Cumhuriyet Halk Partisi’nin birbirinden genç, dinamik, yabancı dil bilen, kültürleri ve vizyonlarıyla bu gençlerin yapacağı devrim İzmir’i devleştirecek, Türkiye’yi de şaha kaldıracak” cümlelerine yer verdi.

'İzmir'i Ranttan Korumak İçin Yola Çıktık'

“CHP Cumhuriyet’in ilk yüzyılında büyük bir siyasal, ekonomik devrimi hayata geçirmiş partidir” diye sözlerini sürdüren Özgür Özel, “Cumhuriyet’in 100’üncü yılındaki seçimleri çok hak etmesine rağmen kazanamamış, sizlerin o büyük 100. Yıl umutlarını hayata geçirememiş ancak Cumhuriyet’in ikinci yüzyılının ilk seçimlerinde iktidar yapmaya ant içmiş kadrolarla yönetiliyor. Hepiniz şunu bilmelisiniz. Bugün İzmir’de ortaya koyduğumuz iyi eğitimli belediye başkanlarına bir bütün olarak baktığınızda benden 4 yaş genç, her birisiyi derecede yabancı dil bilen, kentin yüzünü güldürecek, kentin dokusunu bilip, yarınlarını planlayabilecek, İzmir’e yakışan ve İzmir’i ranttan korur gibi koruyabilecek kadroluya emanet etmek için yola çıktık. Türkiye bu kadroları görecek. Gün gelecek Türkiye İzmir’deki iktidarı CHP’nin ikinci yüzyılındaki iktidarıyla ödüllendirecek” şeklinde konuştu.

'İzmir'e, Geleceğimize Hep Beraber Sahip Çıkalım'

“Biz bugün CHP’lilerden oy istemiyoruz. 2019 seçimleri 2018’deki moral bozukluğunun üzerine milletin iradesiyle 11 büyükşehire ulaşan başarıyla bitmişti” şeklinde cümlelerini aktaran Özel, “Dengeyi sağlamak için büyük ittifaka ihtiyaç vardı. Bunun için göreve geldiğimden beri hepinizin gözü önünde üzerime düşen ne varsa yaptım. Fakat bizlerden sonra bunu başaramadık. Çok istedik ama geçen seçimden sonra çeşitli ve elbette asla sorgulayamayacağımız gerekçelerle ittifakların dışında kalmayı tercih ettiler. Ankara’da bir ittifak kuramadık. Fakat bir şeye inanıyoruz. O da ‘2019’da 11 büyükşehri kazanan seçmen 11 büyükşehri adaylar kazanmadı, Cumhuriyet’in kıymetini bilen seçmen kazandı’. O seçmenin itirazı saray rejimiydi, Erdoğan’dı. O seçmenin korkusu İstanbul’da, Ankara’da parsel parsel satılan arsaların İzmir’de peşkeş çekilmesinden korkuyordu. İzmir’in demokratları, milliyetçi, muhafazakar demokratlardır. İzmir’e geleceğimize hep beraber sahip çıkacaklar” dedi.

'İzmir'de 30'da 30 Yapacağız'

İzmir, İstanbul ve Türkiye İttifakı’na güvendiğini belirten Özel, sözlerine şunları da ekledi:
“Gözlerini diktikleri İzmir’de bir kum tanesi bile çıkarılmasın diye Türkiye ittifakı 31 Mart’ı bir zafere çevirecek. Adayları gösterdik 4 gün sonra sahaya indik. Anketleri yaptık. Adayların sahada yaptıkları heyecan bugün hayal olarak görülen 30’da 30’u müjdeliyor. Size söz veriyoruz hiçbir belediyemiz kaybedilme noktasında değil. Kiminde çok açık öndeyiz. Örneğin Karşıyaka’da. Kiminde açık farkla, pek çoğunda garanti farkla öndeyiz. Fakat 4-5 ilçede birkaç puan ya önde ya gerideyiz. CHP şimdiden 24 ve 25’i gördü. İzmir’de 30’da 30 yapacağız, buna inanın. 14 ve 28 Mayıs’tan sonra herkesin bahsettiği moral bozuklu, duygusal çöküntü ve Erdoğan bu moral bozukluğuyla bizi yakalarsa dedik ki ‘biz bir yola çıkıyoruz’. İzmir yüzde 93’le değişimin başkenti oldu.”

Öte yandan, CHP’den tekrar İzmir’de aday gösterilmeyen Tunç Soyer ise aday tanıtım toplantısında yer almadı.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan