Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi tarafından 2024 yılı Mavi Bayrak ödülleri açıklandı ve Çeşme 13 plajı ve 3 marinası ile bu prestijli ödülü almaya hak kazandı. Bu yıl Türkiye'de toplamda 567 plaj, 27 marina, 18 turizm teknesi ve 9 bireysel yat Mavi Bayrak ile onurlandırılacak.

Menderes'te belediye işçisi  Ali Yiğit'in feci ölümü: Kamyon ile direk arasında kaldı Menderes'te belediye işçisi Ali Yiğit'in feci ölümü: Kamyon ile direk arasında kaldı

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Ülkemizde Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak Programı, uluslararası alanda Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE koordinasyonunda Dünyada 50 ülkede uygulanıyor.

Mavi Bayraklı plajlarda 33 kriter, marinalarda ise 38 kriter göz önüne alınıyor. Plajlarda, sezon içerisinde 15 gün ara ile yüzme suyu analizlerinin yapılması, atıksu arıtma tesislerinin uygunluğu, hassas doğal alanların korunması, cankurtaran ve ilkyardım malzemeleri bulundurulması, acil durum planı, engelli olanakları, atıkların ayrıştırılması, evcil hayvanların kontrolü, çevre eğitimi ve bilgilendirme zorunlu kriterlerden bazıları. Marinalar ve turizm tekneleri için kurumsal sosyal sorumluluk ve halkın katılımı ve eğitimi de ayrıca isteniyor.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan