İzmir'in Konak ilçesinde bulunan Çankaya Katlı Otopark ve Alışveriş Merkezi'nin depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkım kararı çıktı. Bu karar, binada 35 yıldır esnaflık yapan birçok kişiyi mağdur etti.

Tahliye için son 3 günleri olduğunu belirten esnaflar, ellerinde binanın sağlam olduğunu gösteren raporlar olduğunu savunuyor ve yetkililerden yardım istiyor. 35 yıllık esnaf Ahmet Arpacı, iki firmanın da otopark için sağlam raporu verdiğini, ancak belediyenin tek bir firmanın çürük raporunu baz aldığını ve mahkemede kendilerinin aleyhine karar çıktığını söylüyor.

Günde 3 bin 500 aracın girip çıktığı otoparkın kapatılmasının Kemeraltı esnafı ve İzmir'e dışarıdan gelenler için büyük sorun yaratacağını savunan Arpacı, yetkililerden yeni bir otopark yapılmasını talep ediyor.

'Sağlam Raporları Var'

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre;  Otoparkın içerisinde 35 senelik esnaf olan Ahmet Arpacı, iki senedir otoparkı yıkmak için uğraşıldığını anlattı. İki tane firmanın otopark için sağlam raporu verdiğini kaydeden Arpacı, “Bir tane çürük raporu veren firmayı belediye baz alarak mahkemede bizim kaybetmemize sebep oldu. Sağlam raporları da dosyalarda var. Şuanda burayı boşaltmak için 3 günümüz kaldı. Otopark boşaltıldığı zaman Kemeraltı esnafı, arabayı nereye koyacak? İzmir'e dışarıdan gelen halk arabasını nereye koyacak? Günde 3 bin 500 araç buraya girip çıkıyor. Bu otoparkı kapatmak demek, İzmir'i bitirmek demektir. Eğer burası sağlam değilse yenisini yapsınlar eskisini yıksınlar. Gerekirse biz beraber yıkalım. Biz başkanla görüşmek istiyoruz” diye konuştu.

'Tebligat Bir Hafta Önce Geldi'

Belediye başkanından randevu talebinde bulunan esnaf Melike Dikmen de, seçimlerden önce otoparkın yenisinin yapılmadan eskisinin yıkılmayacağına dair kendilerine söz verildiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Yaklaşık bir hafta önce bize tebligat geldi. Bu tebligat 7 gün içinde burayı boşaltmamıza dair. Üç günümüz kaldı. Biz belediye başkanımızdan randevu istiyoruz. Bize ne olacağına dair bir şey söylenmesini istiyoruz. Eğer bu bina riskliyse zaten biz de altında olmak istemeyiz. Bu binanın iki tane sağlam raporu var. Biz bu sağlam raporlarına ulaştık aslında; ama sonra bir şekilde belgeler yok oldu.”

Binanın yüzde 51'inin vakıflara, yüzde 49'unun ise belediyeye ait olduğunu aktaran Dikmen, otopark içerisinde yaklaşık 50 esnafın bulunduğunu belirtti.

Çarşının otopark sayesinde beslendiğini vurgulayan esnaf Beşir Daş, “Buraya gelen araçların yüzde 80'i alıcı müşterilerden oluşuyor. Sağlam olmasına rağmen yanlış beyanlar tahsil ettirildi” diye konuştu.

Buca'da tribün lideri Evren Yiğit ile AK Parti Meclis Üyesi Kemal Altın arasında silahlı kavga: 1 ölü, 2 yaralı Buca'da tribün lideri Evren Yiğit ile AK Parti Meclis Üyesi Kemal Altın arasında silahlı kavga: 1 ölü, 2 yaralı

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay
 

Editör: Erdoğan Kan