Türk mutfağı, binlerce yıllık köklü geçmişiyle geleneksel lezzetleriyle insanları kendine hayran bırakmaya devam ediyor. Bu lezzetlerin en önemlilerinden biri de Tarhana. Osmanlı saraylarından günümüze kadar uzanan bir lezzet olan Tarhana, Türkiye'nin her yöresinde farklı bir yapılışa sahip. Kış aylarının vazgeçilmez şifa kaynağı olan Tarhana, aynı zamanda oldukça besleyici bir özelliğe de sahip. Bornova Halk Eğitim Merkezi tarafından başlatılan çalışmalarla, bu köklü lezzetin gelecek kuşaklara aktarılması hedefleniyor ve bu amaçla gelenekselleşen Tarhana Şenliği'nin bu yıl 2'ncisi düzenlendi. 

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Şenlik kapsamında Türkiye'nin farklı yörelerindeki 41 çeşit tarhana getirilerek tanıtımları yapıldı. Söz konusu tarhanalardan yapılan birbirinden lezzeti ürünler, 14 jüri üyesi tarafından değerlendirildi.

Yarışmada Konya Karaman Tarhanası ile Talip Albayrak birinci, Konya Seydişehir Tarhanası ile Zeynep Evin ikinci, Trakya Tarhanası ile (Turşu suyuyla) Funda Temel üçüncü, Ege Tarhanasıyla Murvete Özdemir dördüncü olurken, Ege Yöresi Tarhanasıyla (börülceli kuru domatesli) Nihat Kocaoğlan beşinci oldu.

Etkinlik kapsamında, katılımcılara 1000 kişilik tarhana ve keşkek ve irmik helvası ikramı da gerçekleştirildi. Şenlik programına Bornova Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Bornova İlçe Daire amirleri ve İlçe Milli Eğitim şube müdürü Selviye Bulucu, Bornova Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Yeliz Ünal, öğretmenler, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan