İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; İnşaat mühendisliği bölümünde lisans öğrenimine devam eden kız öğrencilere; öğrenim bursu, mentorluk, teknik ve sosyal mühendislik eğitimi gibi alanlarda destek olmak amacıyla İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ve Balçova Belediyesinin ortaklaşa yürüttüğü Beyaz Baretli Kadınlar projesi, beşinci yaşına girdi. Projenin 2024 yılı protokolü, düzenlenen törenle Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya ve İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Eylem Ulutaş Ayatar tarafından imzalandı. Törene; genç inşaat mühendisi adaylarda katıldı.

'Bu Proje Kadın Mücadelesine Bir Katkı'

4 yıl boyunca yapılan faaliyetlerin ve öğrencilere verilen desteklerin anlatıldığı sunumun ardından, meslekte tecrübeli inşaat mühendisleri ile genç mühendis adayları bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

Toplantıda konuşan İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Eylem Ulutaş, "Biz bu projeyi kadın mücadelesine inşaat mühendisleri odasının bir katkısı olarak görüyoruz. Hayatın her alanında mücadele eden kadınlara desteğimiz bundan sonra da devam edecek. Amacımız; eşitsizliğinin yoğun olduğu bu meslekte, genç inşaat mühendislerinin bu konuda bilinçlenip mesleğe daha özgüvenli girmelerini sağlamak” dedi.

'Kadınlar Hayatın Her Alanında Var'

Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya da, Balçova'da kadınların kendi güçlerinin farkında olduklarını ifade ederek, "Biz bu gücün tüm Türkiye'ye yayılmasını istiyoruz. Özellikle genç kadınlar güçlerinin farkına varırlarsa birçok yanlışlığı düzeltebiliriz. Ben şuanda erkek egemen bir alanda insanlara faydalı olmak ve bir kadın olarak ayakta durmaya çalışıyorum. Sizlerin mesleği de ne yazık ki erkek egemen bir meslek olarak kabul görüyor. Bu nedenle sizinle empati kurabiliyor ve bu döngüyü kırmanız için mücadelenize destek veriyorum. Kadınların hayatın her alanında var olabileceğini tüm topluma kabul ettirene kadar birlikte mücadelemiz devam edecek” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan