İzmir'de yaşanan bu umut dolu hikayede, 30 yaşındaki Esma Eskiler Şanverdi, 5 yıldır beklediği karaciğer naklini 12. denemenin sonunda teyzesinin kızı Saliha Özkan'dan alarak hayata tutunmayı başardı.

'Otoimmün hepatit' hastalığı nedeniyle karaciğeri iflas eden Şanverdi, 16 yaşında ilk kez nakil olup sağlıklı bir süreç yaşadıktan sonra tekrar hastalığa yakalandı. 5 yılı aşkın süredir kadavradan bağış beklemesine rağmen, 11 akraba gönüllüsü de uygun olmadı.

Çeşme'de bayram yoğunluğunda huzur ve güven için 500'den fazla personel görevde Çeşme'de bayram yoğunluğunda huzur ve güven için 500'den fazla personel görevde

Sonunda 12. aday olan teyzesinin kızı Saliha Özkan'ın donör olmasıyla umut ışığı doğdu. 14 Kasım 2023'te Acıbadem Kent Hastanesi'nde Prof. Dr. Murat Kılıç'ın başkanlığındaki ekip tarafından yapılan ameliyatla Şanverdi, ikinci kez hayata döndü.

Hastalık Nüksü ‘Her Şeye Sil Baştan’ Dedirtti

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Kadavradan 3 yıl bağış beklediğini, bu sırada sağlığının gittikçe kötüleştiğini ve çok istenmese de canlı verici arayışına girdiklerini belirten Şanverdi, “Bekleme sürecinde kadavradan bağış çıkmadı. Fakat en sonuna geldiğimizde artık çok kötüleştim ve yoğun bakım derecesindeydim, hastaneye yattım. Zaten yatıştan sonra da bir daha çıkamadım. Normalde hemen nakil olacağım diye düşünüyordum ama kadavradan çıkmadı, canlı vericiler de uyum sağlayamadı. 12 kişi çalışıldı, 12’nci kişi uyum sağladı” diye konuştu.

“En Zoru Ayrı Kalmaktı”

Eşinin, ailesinin hep yayında olduğunu, bu süreçte en çok oğlu Murat’ın özlediğini belirten Şanverdi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eşim sürekli yanımdaydı, hastanede refakatçimdi. Oğlum okula gittiği için Konya'da ablama bırakıp gelmiştim. Çok uzun süre ayrı kaldık. Konya'da hastanede yattım, daha sonra buraya geldim ve 1 buçuk ay burada hastanede yattım. Çok uzun bir süre o yüzden ayrı kaldık. Zordu, en zoru oydu. Sadece basit sıradan normal hayatta yapılabilen ne varsa özledim. Hani en basit, oğlumla kahvaltı yapmayı. Şimdi onu yapabiliyorum. Normali özlemek diye bir şey var.”

“Her Defasında Uygun Olmadığını Duymak Zor”

Nakil bekleme sürecinde 11 kez umutlandığını vurgulayan Şanverdi, “Her defasında kan tahlilleri yapılıyor. Uyum sağlandı gibi oluyor. Sonra konseye gidiliyor ve olmadı deniliyor. Aslında şu an baktığım yerden ‘iyi ki konseyde hepsi reddedilmiş’ diyebiliyorum. Çünkü çok ince eleyip sık dokumaları gerekiyordu. Yine de her defasında uygun olmadığını duymak zor oluyor. Her gün iyi olacağımı düşünerek başlayıp, sonra akşam uygun olmadığı haberi aldığım an ‘galiba bitti, buraya kadardı’ diyordum. Her donör olmadığında üzülüp, sonra ‘tamam ağladın üzüldün hadi bakalım yeni donör için hazır ol’ şeklinde yeniden kendimi ayağa kaldırıyordum” ifadelerine yer verdi.

“Üçüncü Kez Doğdum”

Karaciğer nakli bekleyenlerin hem kadavra hem canlı vericilerden nakil olabildiğini, kalp nakli bekleyenlerin böyle bir şansı olmadığını kaydeden Şanverdi, şunları kaydetti:

Kalp nakli bekleyenlerin canlı vericiden nakil şansı yok. Sadece kadavraya ihtiyacı var. Ama kadavra yok. Naklimden sonra tanıştığım arkadaşımın gencecik kızı 5 yıl nakil bekledi. 5 yıldan sonra bulundu ama vefat etti. Bu aşamada vücudun yıpranması, uzun süre nakil beklemek çok sıkıntılı. Boşu boşuna bir vücudun toprak olmasının ne anlamı var. Bağış bu anlamda çok önemli. Ben kendi adıma bağışımı yaptım. Eşim ve ben organ bağışçısı olduk. Benim ne kadar bir yararım olur bilmiyorum ama oldum. Ben iyiyim, 3’üncü kez doğdum.”

“Kadavra Bağışlar Artmalı”

Öte yandan Acıbadem Kent Hastanesi Karaciğer Nakli ve Hepatobiliyer Cerrahi Bölümü kurucu başkanı Prof. Dr. Murat Kılıç, 2010 yılında ablasından karaciğer nakli yaptıkları hastası Şanverdi’ye hastalığı nüks edince 13 yıl sonra tekrar nakil yapmak zorunda kaldıklarını söyledi. İkinci nakil sonrasında Şanverdi’nin sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Prof. Dr. Kılıç, şöyle konuştu:

“Zor bir dönem geçirdik. Esma'nın nakil ihtiyacı 2 buçuk-3 yıl önce başladı ve o zaman da karaciğer bekleme listesini aldık. Kadavra organdan bağış önceliğimizdi ama Esma'nın şanssızlığı kan grubu AB olduğu için AB'de de kadavra organ az çıkıyordu. Bu 3 yıllık bekleme sürecinde organ çıkmadı ve hastamız da oldukça ağır bir duruma geldi. Bu durumda acil olarak canlı verici şansını denedik. Burada da donörlerde hepsinde ayrı ayrı sıkıntılar çıktı ama çok verici ve ona bağlı bir ailesi var. 12’nci donörde uygun donörü bulduk ve nakil de o ameliyattan sonra tuttu. Yani toplumda çok organ bekleyen hastamız var. Eğer öldükten sonra organları bağışlarsak, kadavra bağışları artarsa bu tür canlı donörlere olan ihtiyaç azalacak. Yani esas çağrımız organ bağışının desteklenmesi, artması. Öldükten sonra organlarımızı bağışlamak yönünde olacak.”

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan