Kurban Bayramı yaklaşırken, memleketlerine gitmek veya tatil yapmak isteyenler kiralık araçlara yönelmeye başladı. Bu durum, kiralık araç fiyatlarında ve doluluk oranlarında önemli artışlara neden oldu. Bayram öncesi kiralık araç fiyatları, normal döneme göre iki katına çıktı. Ekonomi sınıfı araçlar günlük 1.500 TL'den, üst sınıflar ise 3.000 TL'den başlayan fiyatlarla kiralanıyor. 

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; İzmir Adnan Menderes Havalimanındaki kiralama firmasında görev yapan Harun Taşdemir (28), bayram öncesi ciddi manada bir yoğunluk yaşandığını söyledi.

Araçlarıyla uzun yola çıkacaklara uyarılarda bulunan Taşdemir, mağdur olmamak için mutlaka güvenilir firmalardan kiralama yapılması gerektiğini söyledi.

Taşdemir, "Şu an yüzde 90'ın üstünde bir yoğunluk var. Memleketlerine gitmek isteyenler olsun, tatil bölgelerine gitmek isteyenler olsun bayağı bir yoğunluk var. Bayram tatiline yurt dışına gelen misafirlerde eklenince yoğunluk daha fazla artıyor. Şu an ekonomik sınıfta bir araç, günlük bin 500-bin 750 TL civarı seyrediyor. Tabii bunun güvence paketleri hariç. Üst segmentler 3 bin liradan başlıyor, gittikçe daha da fiyatlar artacak. Vatandaşlarımız mutlaka kurumsal firmalardan araçlarını kiralasın. Sonuçta bu araçlarla uzun yola çıkacaklar. Kimse istemez; ama illa sorun olabiliyor araçlarda. O yüzden, bir sorun olduğunda muhatap bulabileceği firmalardan kiralamalarını tavsiye ederim" dedi.

"Sıkıntılı araçlar kiralayabilirler"

Kurumsal olmayan firmaların araçlarında sorunların yaşanabileceğini söyleyen Harun Taşdemir, şöyle devam etti:

"Kurumsal olmayan kişi veya firmalar, sıkıntılı araçları size kiralayabilirler; yani gizli, ayıplı diyelim. Örneğin; arabanın motorunda bir sorun oluyor; ama siz ilk başta fark edemiyorsunuz. 200-300 kilometre gidiyorsunuz ve motor ciddi sorunlar çıkartabiliyor. Ondan sonra bütün motorun masrafını kullanıcıya yüklüyorlar. Size masraf çıkartıyorlar."

Bir başka araç kiralama firmasının görevlisi Umut Durdu da şu ifadelere yer verdi:

Foça plajları Kurban Bayramı'nda doldu taştı Foça plajları Kurban Bayramı'nda doldu taştı

"Bayram yoğunluğu var. Doluluk bizde yüzde 80-90'ı buldu. Yurt dışından da müşteriler geldiği için daha fazla yoğunluk var. Rezervasyonlarımız bizim dolu şu anda. Araçların hazırlıkları yapılıyor."

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan