İzmir'de Bayraklı Belediyesi, en yüksek işçi maaaşı ile öne çıkıyor. 'Yaşamın her alanında emekten yanayız' diyen Başkan Sandal, ek protokol ile belediye emekçilerine yüzde 40'lık zam uyguladı. Buna göre en düşük emekçi maaşı 31 bin 700 lira oldu.

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Bayraklı Belediyesinde Bayraklı A.Ş. ve DİSK Genel İş 6 No’lu Şube arasında bin 285 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi, enflasyon ve ekonomik şartların zorluğu nedeniyle güncellendi ve bu kapsamda ek protokol imzalandı. Yüzleri güldüren sözleşme ile İzmir’in en yüksek işçi maaşı artışı Bayraklı’da yapıldı. Buna göre 22 bin 850 lira olan en düşük ücrete Başkan Sandal yüzde 40’lık zam yaptı ve emekçilerin ortalama en düşük maaşı 31 bin 700 liraya çıkarıldı.

Bayraklı Belediyesi'nde En Düşük Maaş 31 Bin 700 TL

Ek protokole göre; fazla mesailer, primler, haftalık ve genel tatiller hariç işçilerin ortalama giydirilmiş en düşük net maaşı 22 bin 850 TL’den 31 bin 700 TL’ye yükseldi. Toplu iş sözleşmesi kapsamında ön görülen yüzde 25’lik artışa Başkan Sandal da son altı aylık enflasyon rakamları üzerine yüzde 2,5 puan refah payı ile birlikte yüzde 15 ek zam yaptı ve işçilerin net zam oranı yüzde 40 olarak belirlendi. Bu kapsamda; işçilerin en düşük günlük brüt ücreti 570 TL’den 790 TL’ye, 100 TL olan yemek yardımı 140 TL’ye, erzak yardımı ise bin 500 TL’den 2 bin 100 TL’ye yükseldi.

'Ahlakımla, Vicdanımla En İyi Şekilde Başkanlık Yaptım'

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Görev sürem boyunca ahlakımla vicdanımla kamu görevimi yerine getirdim. Beytülmale el uzatmadım, eşime dostuma yandaşıma kazanç sağlamadım. ‘Bu belediyede işçinin parası ödenmedikten sonra kimsenin parası ödenmez’ anlayışıyla emekten, alın terinden ve emekçiden yana oldum. Her zaman işçimizin, emekçimizin yanında olduk. Kimseyi ayırmadan, bizi ayrıştırmak isteyenlere karşı hep bir arada olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Bu bir siyasi yolculuktur bizden sonra da başka bir arkadaşımız görevi devralacaktır. Ben CHP’li bir başkanım ve bundan sonra da rozetimi çıkarmayacağım. Eğer hakkım varsa; hakkımı bana bir şekilde ödeyebilirsiniz. CHP’nin bayrağını Bayraklı’da düşürmeyeceksiniz. Sizden tek isteğim budur. CHP bayrağını göklere dikmekle ilgili gece gündüz çalışma talimatı veriyorum. Bu bir davadır. Önemli olan görevleri en iyi şekilde yaparak görevi devretmektir. Yapabileceğimiz en yüksek oranda zam yaptık. Tüm emekçilerimize hayırlı olsun” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan