2019 yılından bu yana İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çiğli Tramvayı ve Narlıdere Metrosu gibi projelerle raylı sistem yatırımlarında önemli adımlar attı. Metro ve tramvay ağı, 40 kilometreden 60 kilometreye genişledi. Ayrıca devam eden Buca Metro projesi, yeni bir hat olarak 13,5 kilometre daha eklenecek. Bu dönemde İzmir Büyükşehir Belediyesi, raylı sistemde 40 milyar TL'yi aşan önemli bir yatırım yaptı.

3 raylı sistem projesini aynı anda sürdürerek kent tarihinde bir ilke imza atan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çiğli Tramvayı ve Narlıdere Metrosu'nu hizmetine sunulurken, Buca Metrosu çalışmalarına son hızıyla devam ediyor. 

Bayraklı'da uyuşturucu tacirlerine şafak operasyonu: 3 gözaltı Bayraklı'da uyuşturucu tacirlerine şafak operasyonu: 3 gözaltı

Belediyenin Kendi Kaynaklarıyla Yapılan Tarihin En Büyük Yatırımı

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; İzmir tarihinin en büyük raylı sistem yatırımı olan Buca Metrosu, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kendi kaynaklarıyla yapılıyor. Üçyol-Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampusu-Çamlıkule arasında 13,5 kilometrelik hatta hizmet verecek Buca Metrosu için 4 tünel açma makinesi (TBM) çalışacak. Üçyol, Zafertepe, Bozyaka, General Asım Gündüz, Şirinyer, Buca Belediyesi, Kasaplar Meydanı, Hasanağa Bahçesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Koop ve Çamlıkule istasyonlarının bulunduğu Buca Metrosu, Fahrettin Altay-Bornova arasında çalışan mevcut metro hattı ile Üçyol İstasyonu'nda, İZBAN hattı ile Şirinyer'de entegre olacak. Bu hat üzerinde tren setleri sürücüsüz olarak hizmet verecek. Yaklaşık 305 milyon Euro değerinde araç alımı yapılacak. Hatta çalışacak trenlerle birlikte Buca Metrosu 765 milyon Euro'ya tamamlanacak. Dokuz Eylül Üniversitesi istasyonunda 240 araçlık otopark bulunacak. Hat işletmeye açıldığında günlük yolcu sayısının 400 bin olması bekleniyor. Buca Metrosu’nda hedef ilk etap olan Üçyol-Şirinyer arasını Haziran 2026’da tamamlamak.

3 Raylı Sistem İhale Aşamasında

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ayrıca şu anda proje ve ihale aşamasında da 3 projesi bulunuyor. Karabağlar-Gaziemir metrosu, Örnekköy tramvayı ve Kemalpaşa metrosu için çalışmalar devam ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tamamladığı Narlıdere metrosu için 287 milyon Euro, Çiğli Tramvayı için ise araçlarla birlikte 183 milyon Euro yatırım bütçesi ayırdı. Yapımı süren Buca Metrosu’nun ise araçlarıyla birlikte 765 milyon Euro’ya tamamlanması öngörülüyor.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay
 

Editör: Erdoğan Kan