Karaburun'da yangın: Havadan ve karadan müdahale devam ediyor Karaburun'da yangın: Havadan ve karadan müdahale devam ediyor

Dokuz Eylül Üniversitesi ve İzmir Azerbaycan Derneği (İZAZDER) tarafından organize edilen programla, Azerbaycan'ın bağımsızlığının 106. yıldönümü İzmir'de büyük bir coşkuyla kutlandı. Etkinlik, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlük 15 Temmuz Şehitler Salonu'nda gerçekleşti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende açılış konuşmasını İZAZDER Başkanı Perviz Altay yaptı. Altay konuşmasında, 28 Mayıs 1918'de ilan edilen İstiklal Bildirisi ile Azerbaycan'ın cumhuriyet rejimiyle yönetileceğinin beyan edildiğini hatırlatarak, "106 yıldır bu coşkuyu yaşıyoruz. Azerbaycan'ı ilk tanıyan devlet de Osmanlı olmuştur. O günden bugüne, iki devlet tek millet olarak varlığımızı sürdürüyoruz. Yıllardır Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan bir Azerbaycan Türkü olarak bundan gurur duyuyorum," ifadelerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Etkinlikte konuşan Azerbaycan Eğitim Müşavirliği İzmir Temsilcisi Cavid Aliyev, Sovyet Ordusu’nun Azerbaycan'ı işgaliyle bağımsızlık sürecinin kesintiye uğradığını belirtti. Aliyev, bu süreçte, bağımsız Azerbaycan'ın kurucusu olarak kabul edilen Mehmet Emin Resulzade'nin "Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez" sözlerini yüreklerinde yaşatan Azerbaycan Türklerinin azmiyle güçlü bir mücadele yürüttüğünü söyledi. Aliyev, "Azerbaycan, Sovyetlerin dağılmasının ardından tekrar bağımsızlığını ilan etti. 1918-1920 döneminde faaliyet gösteren Azerbaycan Cumhuriyeti'nin varisi olarak yoluna devam ediyor" dedi.

Etkinlikte tarihçi ve yazar Oder Kutluer, Azerbaycan tarihi hakkında katılımcılara bilgi verirken, Terlan Akçay’ın şiir dinletisi ile devam etti. Müzik ve folklor bölümünde ise Kenan Hüseynov solo şarkılar seslendirdi, Fidan Muhtarzade solo Azerbaycan Folklorundan örnekler sundu. Deniz ve Şahnaz Özgökbel yönetimindeki Nuri Öz İlkokul öğrencilerinden oluşan Azerbaycan Dans Ekibi, gösterileriyle büyük beğeni topladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Konservatuarı öğretim üyeleri Nermine Özlük (piyano) ve Anıl Altınsoy (keman) tarafından verilen resital, konuklardan büyük alkış aldı. Azerbaycan’dan gelen sanatçı Senan Nağı ise şarkılarıyla programa renk kattı.

Etkinlik sonunda programa katılan tüm katılımcılara plaketler takdim edildi.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan