Manisa sınırları içinde olmasına rağmen Aliağa'nın bir parçası olan 'Aiolis Bölgesi' olarak bilinen Aigai Kentindeki bilimsel çalışmalar 2024 yılında da devam edecek. Aliağa Belediyesi'nin 2020 yılından bu yana destek verdiği kazıları Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü de destekliyor. 

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre;  Halen yılda 15 bin tarih ve arkeoloji meraklısının ziyaret ettiği Aliağa-Manisa sınırında bulunan Aigai Antik Kentinde, devam eden arkeolojik kazıların desteklenmesini içeren protokol; Aliağa Belediyesi, Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Aigai Kazı Başkanlığı arasında imzalandı. Aliağa Belediyesi başkanlık makamında gerçekleşen protokol imza törenine; Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak ve Aigai Arkeolojik Kazı Başkanı, Celal Bayar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Sezgin katıldı.

Aigai Arkeolojik Kazıları 2024 Yılında da Devam Edecek

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Aigai'nin, Aliağa'yı içine alan bölgenin çok önemli bir tarihi ve arkeolojik merkezi olduğunu belirterek, “Aigai; Aliağa ile aynı coğrafyada, tarihi ve kültürel bağları olan, tarih boyunca Aliağa ve çevresiyle etkileşim içinde olan bir antik kent. 2020 yılından itibaren Aigai kazılarını destekliyoruz. Tarih ve doğa turizmini canlandırmak, köylerimizin, mahallelerimizin ekonomisini güçlendirmek ve ülkemize tanıtım ve ekonomik anlamda katkıda bulunmak istiyoruz. Protokolümüzü 2024 yılında da uzatarak arkeolojik kazılara destek vermeye devam ediyoruz. Bu ortak hizmet protokolünün Aliağamıza ve ülkemize değer katmasını diliyorum. Hayırlı olsun” dedi.

Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak da, Aigai antik kentinde devam eden arkeolojik kazıların ve sponsorluk desteklerinin öneminden söz etti. Sudak, Aliağa Belediyesinin Aigai’ye olan ilgisi ve devam eden desteği için teşekkür etti.

Aigai Kazı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Sezgin de, Aigai arkeolojik kazılarına desteğin devamından ötürü Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar'a teşekkür etti. Sezgin, “Bu destek sadece maddi bir destek değil, aynı zamanda yanımızda hissettiğimiz çok güçlü bir manevi destek. Bu parayla ölçülecek bir şey değil. Günümüzdeki idari sınırlar farklı olabilir; ama Aigai, Aiolis’in bir parçası. Aiolis’in başkenti de Aliağa zaten. Aigai antik kentinin bölgemizin turizmine ve ülkemizin tanıtımına önemli katkıları olacak. Aliağa Belediyesinin kültürel mirasa, bilimsel çalışmalara büyük bir heyecanla destek vermesi bizler için çok kıymetli. Çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Aigai (Aiolis) Antik Kenti

Aliağa’nın yaklaşık 15 kilometre yakınında bulunan Aigai, Herodot’un “Aiolis bölgesi” olarak bahsettiği Batı Anadolu’daki 12 Aiol kentinden biridir. Çevreye hâkim bir konumdaki kayalık bir tepe üzerinde bulunan kentin tarihi, M.Ö. 8.yüzyıla kadar uzanıyor. M.S. 17 yılındaki depremde büyük ölçüde hasar gördüğü ve onarım geçirdiği, Helenistik dönemde ise önemli bir ticari merkez olduğu anlaşılan kentte, 2004 yılından itibaren günümüze kadar kazı çalışmaları Celal Bayar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Sezgin başkanlığında yapılıyor. Surları arazinin durumuna göre inşa edilmiş olan Aigai Antik Kentinde; surlar içinde üç katlı agora ve bu yapıyı taşıyan duvarlar, meclis binası, teras duvarlı stadyum, tiyatro ve Demeter Tapınağı gibi kalıntılar görkemli şekilde bulunuyor. Antik kent, yılda 15 bine yakın arkeoloji ve tarih meraklısı tarafından ziyaret ediliyor.

İzmir'de sanayi atıkları sanat eserine dönüştü: Öğrencilerin vizyonu hayran bıraktı... İzmir'de sanayi atıkları sanat eserine dönüştü: Öğrencilerin vizyonu hayran bıraktı...

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan