İzmir'in Aliağa ilçesinde, Cumhuriyet İlkokulu öğrencileri, sokak hayvanları yararına anlamlı bir proje gerçekleştirdi. Son zamanlarda artan sokak hayvanlarına yönelik şiddet ve ilgisizlik olaylarına dikkat çekmek amacıyla, hafta sonu kurulan halk pazarında stant açarak çeşitli ürünler sattılar. Elde edilen gelirler ise engelli hayvanların veteriner ve mama masraflarını karşılamak için kullanılacak.

'Aliağa Halkına Çok Teşekkür Ediyorum'

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Öğretmen Berna Gürler, son zamanlarda sosyal medyada çıkan hayvanlara karşı şiddetten dolayı öğrencilerle birlikte farkındalık oluşturmak amacıyla yıllarca önce bir proje gerçekleştirdiklerini ve bu projeyi her yıl devam ettiklerini ifade eden Berna Güler, "Sokak hayvanları yaranın bir proje geliştirdik arkadaşım Melek Özen ile birlikte. Yaklaşık 5 yıl önce birlikte yine öğrencilerimizle birlikte Aliağa Halk Pazarı’nda el emeği ürünlerin satışını yaparak elde ettiğimiz gelirle 10 adet köpek kulübesi, köpek maması ve kedi kumu alarak ihtiyaç noktalarına ulaştırdık. Köpek kulübelerini kendi elleriyle boyayan öğrenciler sokaktaki dostlarının soğuktan korunacağı barınakların hazırlığını yapmanın mutluluğunu yaşadık şimdi bunun devamı niteliğinde projemiz yine Ürünleriniz satışa sunuyoruz. Şimdi de kanserli hayvanların işte engelli hayvanlara protez taktırma kanserli hayvanların tedavisi yine mama alma gibi etkinliklerimiz olacak kazandığımız gelirlerle birlikte. Bu anlamda halkımızın desteği de çok güzel. Pazarda çok güzel geri dönüşler alıyoruz halkımızdan da. Çok teşekkür velilerime, öğrencilerime. Aliağa halkına çok teşekkür ediyorum" dedi.

'Sosyal Projelere Her Zaman Önem Veriyoruz'

Öğretmen Melek Özel ise projenin amacını şu şekilde açıkladı:

Menderes'te belediye işçisi  Ali Yiğit'in feci ölümü: Kamyon ile direk arasında kaldı Menderes'te belediye işçisi Ali Yiğit'in feci ölümü: Kamyon ile direk arasında kaldı

"Bu projeyle farkındalık oluşturmak, topluma duyarlılık kazandırmak ve çocuklara hayvan sevgisi aşılayabilmeyi amaçladık. Öğrencilerimiz sadece okuma yazma değil, hayatın da içinde oldukları sosyal projelere her zaman önem veriyoruz. Sokak hayvanlarını sevmeleri ve onlara acımasızca davranmamaları için bu projeyi gerçekleştiriyoruz."

Pazara alışverişe gelen emekli Nimet Güler ise, "Kozbeyli'de oturuyorum, hayvanseverim. Çocukları burada gördüğüm için çok çok mutlu oldum. Çok bilinçli bir hareket yapıyorlar. Bilinçli yurttaşlarımızı sokak hayvanlarına destek vermeye çağırıyorum" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan