Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Kemalpaşa Adalet Sarayı'nın temel atma törenine katılarak, Sekiz Eylül Mahallesi'nde bulunan yeni adalet binasının inşasının ihale sürecinin tamamlanmak üzere olduğunu belirtti. Bakan Tunç, yeni adalet hizmet binasının en kısa sürede tamamlanması temennisinde bulundu ve burada görev yapacak olan hâkimler, savcılar, adalet çalışanları ve Kemalpaşalı vatandaşların daha kaliteli hizmet alacaklarına inancını dile getirdi. Ayrıca, Bakan Tunç temel atma töreninin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İzmir'de taksici Oğuz Erge'yi öldüren Delil Aysal'ın cezasının onaylanması ve Yazar Eylem Tok'un oğlunun Türkiye'den kaçmasıyla ilgili konulara da değindi.

'Soruşturma Aşaması Hızlı Bir Şekilde Tamamlandı'

Bakan Tunç, 'Bugün duruşması yapıldı. Süratle sonuçlanan bir yargı işleyişi oldu. Soruşturma aşaması da hızlı bir şekilde tamamlandı. Kovuşturma aşaması dediğimiz dava aşaması da bugün itibariyle karar verildi. Bütün Türkiye'yi ayağa kaldıran bir cinayetti. Vatandaşlarımız gerçekten öfkelendi. Kamu vicdanı yargının sonucunu merakla bekledi. Nitelikli adam öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Yine yağma suçu, silahla ilgili suçlardan da ayrıca süreli hapis cezalarına çarptırıldı. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Mahkemenin kararı bu şekilde' ifadelerini kullandı.

'Mısır Bize Geri Dönüş Yapmadı' 

Aliağa'da usta sorunu: Sanatkarlar çırak bulamıyor, meslekler yok oluyor Aliağa'da usta sorunu: Sanatkarlar çırak bulamıyor, meslekler yok oluyor

Yazar Eylem Tok ve oğlu T.C.'nin ABD'ye kaçmasıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Tunç, 'Bir kişinin ölümüne 4 kişinin de yaralanmasına sebebiyet veren 18 yaşından küçük, suça sürüklenen çocuk diyoruz şüpheliye. Olaydan sonra hemen 2-3 saat içerisinde bir yurt dışına kaçtığı tespit edildi. Önce Mısır'a hareket ettiği, Mısır adli makamlarıyla yaptığımız görüşmeler devam ederken bize geri dönüş yapıldı. Biz İnterpol aracılığıyla şüphelilerin iadesini, hem sürücünün hem de suçluyu kayırma suçundan annesinin ülkemize iadesiyle ilgili Mısır makamlarıyla irtibata geçtik. İlgili belgeleri gönderdik iade için. O süreçte Mısır makamları şahısların ABD'ye kaçtıklarını ifade ettiler. Hemen aynı süreci ABD ile de adli makamlarına ulaştırdık. Hem diplomatik yollardan hem de İnterpol vasıtasıyla Türkiye'ye iadelerini istiyoruz. O süreci takip ediyoruz' dedi.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay
 

Editör: Erdoğan Kan