Kirada evi olanlara sıkı denetim başlatıldı. Türkiye genelinde milyonlarca ev sahibine ve kiracıya yazı gitmeye başladı. Kirada evi olan ev sahiplerinin beyanname vermesi gerekiyor.

Beyanname vermeyen ev sahiplerine 81 ilde ceza kesilecek. Kesilecek cezadan faizde talep edileceği öğrenildi.

BEYANNAME İÇİN SON TARİH 1 NİSAN

Milyonlarca gayrimenkul sahibini ilgilendiren gelir vergisi beyanname verme süresi 1 Nisan'da doluyor. Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) bilgilerine göre milyonlarca gayrimenkul sahibini yakından ilgilendiren kira beyanname verme süreci 1 Mart'ta başladı.

KİRA BEYANNAMESİ NASIL VERİLİYOR?

Kamusonhaber.com.tr'nin haberine göre; Bu yıl GİB, "kira bildirim formu" ile kiracıları da sürece dahil etti. Kiracılar, eğer Dijital Vergi Dairesi'ne abonelerse kullanıcı bilgileri ve şifreleriyle sisteme giriş yaparak forma ulaşabiliyorlar, e-Devlet şifresi ile de gerekli bilgilere erişim sağlayabiliyorlar.

KİMLER KİRA BEYANNAMESİ VERMEK ZORUNDA?

Emekli aylıklarına yapılacak zam oranı! Sözcü TV'de canlı yayında açıkladı Emekli aylıklarına yapılacak zam oranı! Sözcü TV'de canlı yayında açıkladı

2023'te konuttan yıllık 21 bin lira, iş yerinden 150 bin liranın üzerinde kira geliri elde eden gayrimenkul sahipleri gelir vergisi ödeyecek. Beyannameler, 1 Mart-1 Nisan (31 Mart'ın hafta sonuna rastlaması nedeniyle) tarihleri arasında verilebilecek.

VERGİ İSTİSNASI NE KADAR?

Kirada evi bulunan ev sahipleri, Gelir İdaresi Başkanlığının 'gib.gov.tr' internet adresi üzerinden "hazır beyanname sistemini" doldurabilecekler, Dijital Vergi Dairesi'nden hazır beyana ulaşılabilecekler. 2023 yılı içerisinde yıllık 21 bin lira ve altında mesken kira geliri elde edenler gelir vergisi ödemeyecek. 2024 yılı için ise gelir vergisi istisnası 33 bin lira olarak açıkladı.

Editör: Sadık Şimşek