Karabağlar ilçesinde yaşayan 36 yaşındaki Burak Mısırlı, evinde 20 yıldır biriktirdiği 10 binden fazla kasetle nostalji dolu anlar yaşıyor. İzmir Diş Hastanesi’nde güvenlik görevlisi olarak çalışan Mısırlı, izin günlerinde teybinden yükselen türkü ve şarkılarla eski zamanlara dönerek keyifli anlar yaşıyor. 16 yaşındayken ilk kasetini satın alan Mısırlı, zamanla Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Anadolu Rock, özgün müzik ve arabesk sanatçıların kasetlerini biriktirerek geniş bir koleksiyona sahip oldu. Ayrıca CD ve plaklara da ilgisi olan Mısırlı, nostaljik ürünleri toplamaya devam ediyor.

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; İnternet ortamındaki kayıtların kötü olması sebebiyle kasete yöneldiğini belirten Burak Mısırlı, 90’lı yıllardan çıkamadığını, ilerleyen süreçte bu durumu hobiye çevirdiğini ve Alman, Nora baskısı gibi çeşitli türlerde kasetleri koleksiyonuna kazandırdığını aktardı.

Yurt Dışından da Kaset Alıyor

Zaman zaman kendisinde olmayan ve daha temiz kasetleri gördükçe aldığını vurgulayan Mısırlı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ferdi Tayfur ve Erkin Koray'ın Avrupa baskıları, Ozan Arif, Cem Karaca gibi çeşitli sanatçıların nadir kasetlerini buldukça hep alıyorum. Kasetleri bazen yurt dışından getiren kişilerden bazen de internet siteleri ve sosyal medya gruplarından alıyoruz. Fuarları geziyoruz ya da gezdiğimiz şehirlerde dolaşıyoruz, sahaflarda buluyoruz. Kasetler maddi açıdan biraz masraflı oluyor.”

Mısırlı, 20 yıl önce satın aldığı ilk kasetin Özgün Müzik sanatçılarından Fatih Kısaparmak’a ait olduğunu dile getirdi.

'Evde Yer Kalmayınca Annemlerin Evine Götürdüm'

Kaset biriktirdiği sırada eşinin de ilk aşamada biraz kızdığını anlatan Mısırlı, “Eşim yavaş yavaş bu duruma alıştı. Evde yer kalmayınca kasetlerin bir kısmını da annemlerin evine götürdüm. Orada büyük bir kitaplık yaptık. Çünkü kasetler çok olduğu için saklayacak yer sıkıntısı oluyor. Değişik kasetler gördükçe insan heves ediyor, bir heyecan oluşuyor. Bu yüzden tekrar tekrar alıyorum” diye konuştu.

'Eve Gelen Misafirler Nostalji Keyfi Yaşıyor'

Kasetlerin dışında plak ve kaset çalarlara da merak sardığını ifade eden Mısırlı, “Kaset çalarların tamiri zor oluyor. Yapmasını bileni bulmak zor. Birkaç tane güzel, nadir cihaz bulduk. Tamirini ve bakımını yaptırdık. Biraz da cihaz koleksiyonumuz oldu. Elimde 45'lik olarak geçen nadir plaklar var. Onları toplamaya başladım. Ara ara dinliyorum ve burada nostalji keyfi yaşıyorum. Evime gelen arkadaşlar eşler, dostlar da merak ediyor. Kasetler ve cihazlarla fotoğraf çekiliyorlar” ifadelerini kullandı.

'Bırakacağım Diyorum Bırakamıyorum'

Kaset işinin sonu olmadığını vurgulayan Mısırlı, şunları kaydetti: “Kaset işi dipsiz kuyu gibi. Mutlaka cazip gelen bir şey çıkıyor ve heyecan oluşturuyor. Şimdilik işin sonu yok gibi. Bırakacağım diyorum ama bırakamıyorum, bağımlılık olmuş. Bulamadığım kasetler var. Çünkü kimisi ölmüş, kimisi yurt dışına gitmiş gelmemiş, kimisi kaybolmuş. Elinde nadir eser olan ve satmak isteyen olursa bana ulaşabilir.”

Karabağlar'da husumet nedeniyle trajik cinayet: 3 çocuk babası Hayrullah Baş hayatını kaybetti Karabağlar'da husumet nedeniyle trajik cinayet: 3 çocuk babası Hayrullah Baş hayatını kaybetti

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan