Yaşar Üniversitesi Erkek Satranç Takımı, Türkiye Şampiyonası'nda ikinciliği kapma başarısını gösterdi Yaşar Üniversitesi Erkek Satranç Takımı, Türkiye Şampiyonası'nda ikinciliği kapma başarısını gösterdi

Tarım üreticisini desteklerken yerel lezzetleri de dünyaya tanıtarak İzmir turizmine katkı sağlayan Uluslararası Urla Enginar Festivali, 'Enginar tüm kalbiyle sizi çağırıyor' davetiyle başladığı yolculukta 3-4-5 Mayıs tarihlerinde 10’uncu kez düzenlenecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Urla Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Urla Ziraat Odası ve Urla Kent Konseyi paydaşlığında hazırlıkların tüm hızıyla sürdüğü uluslararası festival, 3 Mayıs cuma günü kortej yürüyüşü ile başlayacak. Öte yandan festivalin ikinci gününde sevilen grup Yeni Türkü de sahne alacak.

Urla Enginarı Koruma Altında

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Urla Yarımadası, üretim alanı ve miktarı ile en çok İzmir’de yetiştirilen sakız enginarının merkezi konumunda. Aslında henüz açmamış bir çiçek tomurcuğu olan enginar, taze olduğu dönemde çiçek sapının öz kısmının çiçek tablası ile birlikte tüketildiği potasyumca zengin bir sebze. Yerel coğrafi işaret ile koruma altında olan sakız enginarı, aynı zamanda mor çiçekleriyle de güzellik saçan çok yıllık bir bitki. Bu yıl don yemediği için daha da lezzetli olması beklenen sakız enginarını tarladan tezgaha taşıyan Urlalı üreticiler ise İzmirlileri tüm kalbiyle festivale çağırıyor.

3 Mayıs Cuma günü sabah saatlerinde stantlar kurulurken festival açılışı ise saat 16.00’da kortej yürüyüşü ile başlayacak. Traktörleri ve üretim araçlarıyla hasatlarının gururunu taşıyan üreticilerin, etkinliklere katılacak eğlenceli grupların yer alacağı kortej ve açılış konuşmalarının ardından gösterilerle renklenecek festival, ilk gününde “Vourla” kitap söyleşisi ve Merve Taktakoğlu’nun solist olduğu İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası Konseri ile devam edecek.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan