TÜRKSAT 6A'nın yer istasyonuyla iletişim için gereken anten ve mikrodalga ekipmanlarının radyo frekans tasarımları, Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusu olan TÜRKSAT 6A projesi kapsamında Yaşar Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. 

Uydu, TÜBİTAK UZAY, ASELSAN, TUSAŞ ve CTech'in ortaklığında ülkenin uzay alanındaki yeteneklerini artırmayı hedefleyen bir girişimdir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, TÜRKSAT 6A'nın haziran ayı başında ABD'ye gönderileceğini açıklamıştır. Uydunun yüzde 90'ı yerli üretimi ile yapılmış olup, Telemetri Telekomut ve Mesafe Ölçüm (TTM) Alt Sistemi'ndeki bazı anten ve mikrodalga ekipmanların radyo frekans tasarımları Yaşar Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Seçmen ve ekibi tarafından gerçekleştirildi. Bu ekipmanlar, radyo frekans tasarımına dayalı olarak CTech firması tarafından üretilmiş, uyduya entegre edilmiş ve sistem seviyesi testlerinden başarıyla geçmiştir. TÜRKSAT 6A, temmuz ayında uzaya gönderilmeye hazır hale geldi.

Aliağa'da otluk alanda yangın Aliağa'da otluk alanda yangın

'Yer İstasyonuyla Haberleşme Sağlayacak'

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; "TÜRKSAT 6A Yerli Haberleşme Uydusu Geliştirilmesi ve Üretimi" projesi kapsamında Yaşar Üniversitesi Elektrik- Elektronik Mühendisliği laboratuvarlarında gerçekleşen çalışmalardan bahseden Prof. Dr. Seçmen, “Uydudaki TTM Alt Sistemi, özellikle uydunun yeryüzünden fırlatılıp yaklaşık 36 bin kilometre uzaklıktaki yer durağan pozisyonuna gelene kadar ve uydunun 15 yıldan fazla yaşam ömrü boyunca yer istasyonu ile haberleşmesini sağlaması dahil bazı kritik işlevleri üstleniyor. TTM Alt Sistemi; uydu fırlatıldıktan sonra uydunun yer istasyonu ile haberleşmesini sağlayan alt sistemdir ve uyduya gönderilen tüm komutların ve uydudan gelen tüm verilerin iletilmesinden sorumludur. Uydu ile tüm haberleşme TTM Alt Sistemi üzerinden gerçekleştiği için bu alt sistemin performansı uydunun kontrolü, yönetimi ve gözlemi için büyük önem taşıyor” dedi.

Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Levent Kandiller ise projeyle ilgili şunları söyledi:

“Prof. Dr. Mustafa Seçmen’in daha önceki birikimleriyle yaptığı radyo frekans tasarımlarıyla katkı verdiği bu projeyle birlikte, üniversitemizde uzayla ilgili gerçekleşen 3 çalışmamız oldu. Antenin frekans tasarımı ve iletişim radyosunun frekans tasarımına göre özel bir anten üretildi. Sistem testleri de başarıyla geçti, uzaya fırlatılmasını bekliyoruz. Tasarlanan parçalar önemli çünkü uydu fırlatılırken iletişimi sadece bu anten sağlayacak ve uydunun fırlatılmasından yörüngeye oturmasına kadar geçen süreçteki bütün iletişim bu antenle sağlanacak. O yüzden bu çalışmayı çok önemsiyoruz ve kendisini tebrik ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan