31 Ocak 2024 tarihinde Gaziemir ilçesinde meydana gelen olayda; 44 yaşındaki taksici Oğuz Erge, 19 yaşındaki müşterisi Delil Aysal tarafından öldürülmüştü. Cinayet anı araç içindeki bir kameraya yansımış ve bu olay tüm Türkiye'yi derinden sarsmıştı. Sanığın, yaralı taksi şoförüne tokat atıp araçtan ayrılması da kameralar tarafından kaydedilmişti. İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve ikinci duruşması yapılan cinayet davasına tutuklu sanık Delil Aysal, öldürülen Oğuz Erge'nin boşandığı eşi Nevra Karahan, Oğuz Erge'nin kızı Naz Erge ve taraf avukatları katıldı. 

Tanıklar Olay Gecesini Anlattı

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Mahkeme başkanı, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinden şahsın cezai sorumluluğunun tam olduğuna ilişkin hazırlanan raporun kendilerine ulaştığını belirtti. Mahkemede ifade veren tanık Ö.K., olay gecesi birkaç kez silah sesi duyduğunu ifade etti.

Dışarı çıktığında taksi şoförünün yerde yattığını gördüğünü dile getiren Ö.K., şöyle devam etti: "Bıçaklandığını sandım, sonra silahla vurulduğunu gördüm. Vatandaşlık görevimizi yaptık. Hava çok soğuktu. Ben hala aynı olayı yaşıyorum. Biz kaldırınca yaralıyı 'sana ne oldu' diye sorduk. Şoför koltuğuna oturdu. 'Bir şey mi oldu' deyince 'bilmiyorum' dedi."

Tanık M.Y.K. de gece silah sesi duyduğunu anlatarak, dışarı çıktığında taksiciyi yerde gördüğünü ve polisi aradığını belirtti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi 'Evde Bakım' hizmeti ile hayatlara dokunuyor İzmir Büyükşehir Belediyesi 'Evde Bakım' hizmeti ile hayatlara dokunuyor

Daha sonra Cumhuriyet Savcısı Bekir Şahiner, esas hakkındaki mütalaasında, sanığın "kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "nitelikli yağma" suçundan 15 yıla kadar hapis ile "ruhsatsız silah taşıma" suçundan da 3 yıla kadar en üstten ceza verilmesini talep etti.

Erge'nin kızı Naz Erge ile Erge'nin boşandığı eşi Nevra Karahan da, sanığa en ağır cezanın verilmesini istediklerini söyledi. Son sözü sorulan tutuklu sanık Delil Aysal ise savunacak bir şeyi olmadığını söyledi.

Ağırlaştırılmış Müebbet ve 17 Yıl 8 Ay Hapis Cezası

Mahkeme başkanı, sanığın "kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "nitelikli yağma" suçundan 14 yıl 10 ay ile "ruhsatsız silah taşıma" suçundan da 2 yıl 10 ay olmak üzere 17 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldığını açıkladı. Mahkeme başkanı cezalarda indirim yapmadıklarını da aktardı.

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan