İzmir Büyükşehir Belediyesi, son günlerde gündeme gelen işten çıkarma haberleriyle ilgili resmi internet sitesi üzerinden bir açıklama yaptı. 

İhtiyaç Fazlası İstihdam

Belediye ve iştiraklerinde ihtiyaç fazlası istihdam olduğu tespit edildi. Bu durumun önemli bir kısmının, yerel seçimin hemen öncesinde işe başlatılan personelden oluştuğu belirtildi. 1 Ocak'tan bu yana toplam 1.909 kişi işe başlarken, 912 kişiye de iş başvurusu için çağrı yapıldığı ifade edildi. Seçimden sonra 1-6 Nisan tarihleri arasında da 312 kişinin iştiraklerde işe alındığı görüldü.

Yasal Çerçeve

İzmir'de Birlik ve Beraberlik Mesajı: Başkan Tugay, Eskişehirlilerle Aşure Etkinliğinde Buluştu İzmir'de Birlik ve Beraberlik Mesajı: Başkan Tugay, Eskişehirlilerle Aşure Etkinliğinde Buluştu

Açıklamada, işten çıkarmaların tamamen yasal çerçevede yürütüldüğü vurgulandı. Kişiye özel bir uygulama olmadığı ve belediyede tekrar bir istihdam ihtiyacı doğduğunda, yasal kriterlere uyan bu kişilere öncelik verileceği belirtildi.

Mali Disiplin

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, sürdürülebilir bir yapı oluşturmak için mali disiplini sağlamaya çalıştığı ifade edildi. Bu kapsamda, ihtiyaç fazlası istihdamın kurum açısından idari, hukuki ve mali açıdan uygun olmadığı kanaatine varıldığı belirtildi.

Siyasi Gündemleştirme Eleştirisi

Belediye, yapılan uygulamanın siyasi gündem haline getirilmesine tepki gösterdi. 4,5 milyon İzmirlinin hakkını korumak ve kurumun faaliyetlerinin devamlılığını sağlamak için yapılan uygulamanın bu şekilde ele alınmasını üzücü bulduklarını ifade ettiler.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bünyesindeki tüm kurumların emeğin hakkını savunan bir anlayışla yönetildiği, çalışanlarına insanca yaşam şartları sunma konusunda üzerine düşen tüm görevleri yerine getirdiği tartışmasız bir gerçektir. Belediyemiz yasaların verdiği görev ve yetki doğrultusunda kamunun kaynaklarını doğru ve adil şekilde kullanma çabası içindedir. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik tablonun oluşturduğu zorluklara rağmen kurumumuz hizmetlerini ve yatırımlarını aksatmadan yürütmektedir. Ancak sürdürülebilir bir yapının tesis edilmesi için mali disiplinin sağlanması gerekliliği de ortadadır. Bu çerçevede belediye ve iştiraklerinde ihtiyaç fazlası istihdam bulunduğu görülmektedir. Bunların önemli bir kısmı seçimin hemen öncesinde göreve başlatılmış durumdadır. 1 Ocak’tan sonra belediye ve iştiraklerinde toplam bin 909 kişi işbaşı yaptırılmıştır. Ayrıca işbaşı yapmak için 912 kişiye ilave olarak çağrı yapıldığı ve işlemlerin başlatıldığı anlaşılmıştır. Yerel seçimin ardından mazbata alım sürecine kadar 1-6 Nisan tarihleri arasında da belediye iştiraklerinde 312 kişinin işbaşı yaptığı tespit edilmiştir. İhtiyaca yönelik alımlar konusunda olumsuz bir tasarrufta bulunulmamıştır. İhtiyaç fazlası olduğu, aranan kriterleri taşımadığı, işe başlama öncesi işlemlerinde eksiklikler tespit edilen yaklaşık 250 kişinin de çalıştırılmasının kurum açısından idari, hukuki ve mali yönden uygun olmadığı kanaati oluşmuştur. Söz konusu işlemler tamamen yasal çerçevede yürütülmektedir. Kişiye özel herhangi bir uygulama söz konusu değildir. Belediyede istihdam ihtiyacı doğduğunda alımlarda aranan kriterlere uyması halinde bu kişilere öncelik tanınacaktır. 4,5 milyon İzmirlinin hakkını korumak ve kurumumuzun faaliyetlerinin devamlılığını sağlamak açısından yapılan uygulamanın siyasi gündem haline getirilme çabalarını dikkatle ve ibretle takip ediyoruz."

Kaynak: Haber Merkezi/İzmir Olay

Editör: Erdoğan Kan